358 De machinist H. Schaap, St. no. 10880, deed bij gebrek aan on der-officieren van de landmacht, een tijd als zoodanig diensten kweet zich daarvan met veel ijver en goeden uitslag. Met hulp van den Sultan trof men intusschen maatregelen voor de ontvangst van de uit Batavia verwacht wordende versterking. Zoodra den 4c'en Juli te Batavia de aanvraag om versterking voor Deli was ontvangen, had de kommandaut der zeemacht en chef van het Departement van Marine terstond aan Z. M. Stoomschip Marnix, dat zich te Riouw in station bevond, last gezonden onverwijld naar Deli te stevenen, en daar zooveel mogelijk hulp te bieden. Den 9den Juli verscheen dat oorlogsvaartuig voor Deli en deed de kommandant, kapitein-luitenant-ter-zee Rietveld, dadelijk eene landings-divisie van 70 bajonetten, onder den luitenant-ter-zee R klasse Bervoets ontschepen, welke macht over de ondernemingen aan de Deli-rivier verdeeld werd. In afwachting der gevraagde versterking was dat detachement eene zeer welkome hulp. Overeenkomstig de door den Gouverneur-Generaal verleende machtiging had de kom mandant van het leger en chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië reeds den 6<<™ Juli, aan boord van het stoom schip William Mackinnonvoorzien van een voorraad vivres voor twee maandennaar Deli doen vertrekken3 kompagniën van het lle bataillon infanterie, met Kuhn's achterlaadgeweer bewapend, 2 officieren en 40 minderen der artillerie met 4 berghouwitsers vau 12 c. M. en mortieren van 12 c. M., 2 officieren van gezondheid met het noodige hospitaalpersoneel, 1 luitenant-kwartiermeester en 2 opnemers, een en ander onder bevel van den luitenant-kolonel der infanterie, kommandant van het lie bataillon, P. IVL. Hombracht, die als kommandant der gezamenlijke troepenmacht op het terrein des oorlogs moest optreden. Den lO^en Ju]i kwam deze versterking ter reede van Deli en ontscheepte nog denzelfden dag. Den 12<ïen Juli bereikte de nieuwe kommandant der expeditionaire troepen het kampement te Enterprise Estate, en nam van den kapi tein Koops het bevel over de aanwezige Riouwsche expeditionaire macht over. Met dezen datum is alzoo het eerste tijdvak der expeditie in Deli gesloten, een tijdvak, waarin slechts enkele, maar toch zeer be langrijke krijgsverrichtingen plaats grepen. De troepen van de land-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 365