heeft niemand ooit verklaard, en dat zal, geloof ik, niemand immer ver klaren. Niemand zal het bestaan kunnen rechtvaardigen van die illu soire macht, van die vreemde sinecuresdie de namen droegen van ministeriën van justitie, van openbaar onderwijs, van buitenlandsche zaken, van binnenlandsche zaken, van koophandel, van koloniën die hunne macht uitoefenden over een gebied, waarvan men gemak kelijk van de torenspits van Nötre-Dame de uiterste grens gewaar werd. Ik ga niet den gevvichtigen invloed na, dien dit besluit heeft kun nen uitoefenen op het lot van de worsteling, die het land tegen den vreemdeling volhield, en op de einduitkomst van den oorlogdat zijn bedenkingen van het hoogste belang, die ik hier niet heb aan te roerenmoge ik volstaan met te zeggen, dat het eene verderfelijke uitwerking heeft gehad op al de verrichtingen van het beleg van Parijs, en dat men in deze uitwerking de verklaring moet zoeken van alles, wat gebeurd is. In dezen werkelijk buitengewonen krijg treft vooral één ding den waarnemer, namelijk het wonderbaarlijk getal misslagen van allerlei aard, die men naar hartelust scheen te zoeken, zoo grof zijn zij meestal en zoo gemakkelijk ware het geweest ze niet te begaanmaar van alle misslagen was misschien de bedenkelijkste, want hij werd gepleegd in het beslissend oogeublik van den strijd, het vrijwillig gevangen zetten van het Gouvernement. Het beleg van eene stad, welk ook haar gewicht zij, is een eenvoudig voorval iu een1 strijd, waarin twee millioen soldaten zijn gewikkeld, eene krijgsverrichting, die een groot strategische gewicht kan hebben, maar niets beslisthet Gouvernement wist dit ongetwijfeld, gelijk ieder het weet, en toch heeft het, met voorbedachten rade, dit voorval doen verkeeren in eene hoofdgebeurtenis: het heeft, in deze reusachtige schaakpartij, den tegenstander in staat gesteld door het nemen van Parijs geheel Prank rijk mat te zetten; door zich in een enkelen zet te doen nemen, heeft het alles, wat aan le vende krachten in het land overbleef, met lamheid geslagen. Wat zou er gebeurd zijn, zoo Parijs, eene onmetelijke versterkte leger plaats, aan zijn eigene hulpmiddelen warè overgelaten, en de krijgs verrichtingen geleid geworden zonder zich om het lot der hoofdstad te bekommeren p Zoude er een beter militair resultaat verkregen zijn, zou een voordeeliger vrede de pogingen bekroond hebben? Zeker kan niemand het zeggen. Maar in staatkunde en krijgskunde moet men niet alzoo redeneer&n. Het ligt noch in den wil noch in tie 364 O O

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 371