371 //Twee redenen schijnen mij toe, dit mislukken van den wapenstilstand te verklaren. Vooreerst de werkeloosheid, waarin onze generaals ons houden, ten andere de toenemende spanning dei bevolking van Parijs." Men begon daar dus in een leelijken cirkel te draaien, daar de on derhandelingen niet konden worden aangevangen zonder de bevolking in gisting te brengen, en tot niets konden leiden tegenover het oproer, dat van deze gisting het noodlottig gevolg was. Hoe er uit te ge raken Eén middel deed zich voor, namelijk een groote slag, die de gemoederen tot bedaren bracht en indruk maakte op den vijand. //Ik verlangde vurig eene krachtige handeling, en ik hield niet op met mijn ongeduld den langzamen opperbevelhebber te vervolgen, overtuigd, dat zoo men er niet in slaagde den belegeraar te verdrijven, men ten minste een voordeel up hem zou hunnen behalenwaarna eene eervolle schikking meer kans van slagen had." (bl. 47). Men weifelde lang omtrent de keuze van een plan, men vocht eindelijk te Bry-sur-Marne en te Champigny. Het gevecht was aan weerszijden bloedig, en ofschoon het niets besliste, viel het ter gunste van het Bransche leger uit. De uitkomst, waarop het Gouvernement wachtte, was dus verkregen geworden, het uur was gekomen om//met beteren uitslag" de afgebrokene onderhandelingen te hervatteneenige generaals, en met name de heer Ducrot, drukten deze meening uit. Maar, vreemd genoeg! deze meening, die de heer Jules Pavreeenige dagen vroeger zoo wijs vond, deze uitkomst, die hij zoo vurig be geerde, scheen hem eensklaps toe eene onmogelijkheid te zijn. »Ik had niet de bevoegdheid van den generaal Ducrot, om een zoo teeder en zoo hoog ernstig vraagstuk" (de uitputting en de demoralisatie der troepen) //te beoordeelen, maar ik deelde ten volle in zijne meening over de wijsheid van een besluit, dat ons tot eene eervolle schikking had kunnen voerenalleen veroorloofde ik mij hem te doen opmerken dat wij tot dus verre ijdele pogingen beproefd hadden om eene aan- neemlijke onderhandeling te openen(bl. 160). Wat was er dan weder voorgevallen De leelijke cirkeldien men zich voorstelde te verbreken, had zich weder gesloten. Parijs, hetwelk pas de belofte had opgevangen, dat men zou overwinnen of sterven, verontwaardigde zich weder over de terugtrekkende beweging, die men volvoerde, en belette weder door zijne dreigende houding de diplomatische onder handelingen. //Was het uitlokken van eene scheuring niet het verlies van de partij en onze onteeringp Hij nu (de heer Ducrot) kon de algemeene verbittering niet miskennen, waartoe de bevolking van Parijs

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 378