379 in eene belegerde vesting laten Het is te kort geschoten in zijn plicht, ik aarzel niet dit te zeggen, omdat ik de dingen van nabij gezien heb en heb kunnen beoordeelen, hoe gemakkelijk men eene uitmun tende inrichting kon scheppen. Door eene zonderlinge inconsequentie, alleen te verklaren door de onbekwaamheid in beheer van de mannen, die het Gouvernement der Verdediging uitmaakten, liet men in een land, waar de staat in vre destijd, zelfs onder republikeinsch bewind, de meest onbeperkte wil lekeur uitoefende, alles aan de particuliere zelfwerkzaamheid over, te midden van den eenigen toestand, die in alle landen zonder onderscheid eene krachtige centralisatie vorderde. De particuliere zelfwerkzaam heid is zeker een zeer goed ding, en niet ik zal dit betwisten; zij heeft echter tijd noodig om den weg te vinden en vruchten te leveren maar juist de tijd ontbreekt het meest in den oorlogen het is vooral met den tijd, dat men moet woekeren. Welnu, ondanks deze on loochenbare waarheid en als om haar ongelijk te geven, hebben wij te Parijs de particuliere nijverheid sneller zien vooruitgaan dan de aarzelende ondernemingen van het officieel gezag. Men heeft lucht ballen gemaakt die het Gouvernement aanvanklijk nutteloos had ge vonden, men heeft kanonnen gemaakt, waarvan het de vervaardiging onmogelijk, often minste zeer moeilijk had verklaard, men heeft hulpmid delen van allerlei soort in het leven geroepen, werkplaatsen vau al lerlei aard, terwijl de hooge regeeringsmannen ontwerpen uitbroeiden en de generaals peinsden over plannen, die ons in staat moesten stel len door de vijandelijke liniën heen te breken. Wat zou er gebeurd zijn, zoo men, in plaats van kwaden wil, bij de leiders van de ver dediging krachtige medewerking had ontmoet Vooral, wat zou er gebeurd zijn, zoo men, in plaats van elke per soonlijke toewijding volgens het toeval te laten ronddwalen, al de be schikbare krachten in een ernstig bestuur als in een middelpunt had vereeuigd? Niemand weet het, maar niemand kan ook de onmete lijke voordeelen miskennen, die uit de verwezenlijking van dergelijke onderstelling zouden zijn voortgevloeid. Alles te zamen genomen, er heeft dus ten eenemale eene adminis tratieve organisatie ontbroken, en het weinige, dat er van bestond, diende slechts om wanorde te stichten en overal belemmeringen in den weg te leggen. De hoofden van het bewind waren staatkundige mannen, zij wisten niets van administratie; zij deden aan theorie en vermoedden zelfs de onverbiddelijke eischen niet van het praktische

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 386