385 uitkomen en hij verklaart ze door ze vast te knoopen aan het //plari'' van den generaal Trochu. Hieronder volgt het stuk, dat de hoofd partij der tweede afdeeliug van zijn boek vormt: //Ik begin met te verklaren, dat ik, het woord //plan"- schrijvende, hetwelk meer dan één lezer zal doen glimlachen en stof geleverd heeft voor zoöveel aardigheden en kwinslagen, in het geheel geene bedoeling heb te verkleinen of te spottenik ben, integendeel, zeer ernstig, en wil het //plan" van den heer Trochu zeer ernstig beoordeelen. Heeft er een plan bestaan Zoo het bestaan heeft, welk was dat plan? De Page (V histoire contemporaine, die ik reeds zoo dikwijls aangehaald heb, behelst te dezen opzichte opmerkelijke inlichtingen. Ja, er heeft een algemeen plan bestaan, en alleen noodlottige omstan digheden hebben de uitvoering van het voornaamste gedeelte belet. Dit plan kan aldus worden saamgevat: Parijs moest in zulk een1 staat van verdediging gebracht worden, dat het aan krachtige aan vallen weerstand kon bieden; er moest, met de hulpmiddelen aan menschen en materieel, die men bij de hand had, zoo snel mogelijk een leger geschapen worden, en een gedeelte van dit leger, namelijk 50.000 man, moest buiten de vesting geworpen worden door eene operatie, die de heer Trochu zelf //zeer eenvoudigzeer praktisch, zeer stoutnoemt. Deze laatste combinatie, de gewichtigste van alle, omdat zij in staat stelde in den rug van het belegerende leger te ageeren en het, op een gegeven oogenblik, tusschen twee vuren te brengen, is het ware militaire ontwerp, het ware planvan den opperbevelhebber. Om het beter te doen begrijpen, haal ik den heer Trochu woordelijk aan: //Den dag vóór dien, welke voor de onderne ming bepaald was, moesten 50.000 man snel door Parijs trekken, zich ter hoogte der Oosterforten werpen en door eene ernstige poging, die evenwel niet tot het uiterste moest worden gevoerd, de terug- tochtsliju van den vijand en zijn hoofdkwartier te Bondy bedreigen. Vijftigduizend andere manschappen, uitgekozen zoowel als, hunne officieren, moesten in den nacht van den volgenden dag, wanneer de aandacht van het Pruisische leger zoude zijn gevestigd op den schiju- aanval en wanneer de vijand in die richting zijne eerste samentrek king van troepen zou hebben volbracht50.000 man andere troepen moesten zich vereenigen in het schiereiland Gennevilliers, met het krieken van den dag, onder het vuur van het geschut, dat het grootste gedeelte van den te doorloopen gordel beheerschte, de rivier oversteken, na een enkel gevecht de hoogten van Cormeilles bestijgen, de Oise 17

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 392