387 dat hij de best mogelijke, oplossing bedenkt met de bestanddeelen waarover bij beschikt en met den tegenstander, dien hij tegenover zich heeft dat hij zijne algemeene ontwerpen ondergeschikt maakt aan de onbegrensd ingewikkelde eischen der praktische uitvoering. Zoo dat het geval niet was, zou het zeer gemakkelijk ziju de gelijke van een Erederik II of van een' Napoleon I te worden; het zou voldoende zijn hunne plannen één voor één op te vatten en hunne veldtochten één voor één over te doen, wat blijkbaar ongerijmd is. Men moet dus de strategische ontwerpen beoordeelen uit dit dub bele gezichtspunt: vooreerst een' enkelen meer of min vernuftigen zet schaak, en zonder verband met de omstandigheden, die er later de uitvoering van zullen regelen vervolgens en dat is van het meeste gewicht als een ontwerp van krijgskundige operaties tegen een' be paalden wederpartijder, en geleid moetende worden met een gegeven leger op een vastgesteld oogenblik. Wij zullen dadelijk zien, dat het plan van den heer Trocbu in dit dubbele opzicht veel te wenschen overlaat. Het denkbeeld, het zwakke punt der insluitingsliuie aan den westkant te zoeken, was volkomen juist. Het aanvallende leger, op die plaats gedekt door de rivier, moest zich daar minder dekken dan overal elders; men had niet noodig een diepzinnig strategist te zijn om dit te begrijpen, maar dit was niet de eenige in het oog te houden om standigheid. Ik geef hier het woord aan den generaal Vinoy, die, vreemd genoeg! gedurende het geheele beleg niets van het ontwerp van den heer Trochu wist, en wiens kritiek mij zeer oordeelkundig toeschijnt. //Zeer zeker was een uitval aan dien kant mogelijk, en 'Ie redevoering, sedert in de Nationale Vergadering door den generaal Trochu uitgesproken, heeft bewezen, dat dit zijn voornemen was. Maar eene operatie, op dat punt beproefd, was zeer gevaarlijkhet was, wel is waar, eene der zijden, die de vijand het zwakst bewaakte, maar waar men toch Ook niets kon ondernemen zonder in de eerste plaats de hoog ten te hebben genomen, die zich uitstrekken van Sannois tot het snij punt van verschillende wegen bij Herblay. Men moest bovendien deze hoogten behouden gedurende al den tijd, waarin een aanzienlijk leger over een enkelen weg zou defileeren. Zoo dit onvermijdelijk begin van de operatie niet gelukte, liep het leger gevaar ingesloten te wor- Dit laatste moet b. v. vooral in het oog gehoudeu worden als men geneigd is, de stoutheid van Von Moltke's plan tegen over den dommen Benedek in 1866 te streng te beoordeelen. x.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 394