388 den bij de bocht van de Seine of vernietigd door het vuur der hel lingen van Marly, Saint-Germain, Cormeilles, Sannois en Orgemont; zijn behoud zoude in de waagschaal zijn gesteld geweest, want eene krachtige beweging uit Orgemont op zijne rechterflank kon zijne te rugtochtslij n afsnijden. Maar de proef werd niet gewaagd, en het is misschien zeer gelukkig dat zij niet gewaagd is kunnen worden." (Vinoy, Ie siege ie Paris). Immers, hoe kon men hopen door een défilé te gaan, dat niet meer dan zes kilometers breed was, links eene rivier hebbende, waarachter zich de vijand bevond, beschermd door een bosch, en rechts eene reeks hoogtenbezet door tallooze batterijen, sinds den aanvang van de insluiting opgesteld? Dat was blijkbaar onmogelijk. De ware operatie bestond dus, gelijk de heer Yinoy zeer juist aanmerkt, in den aanval op de hoogten van Orgemont en Sannois. Een dergelijke aanval moest, gelijk voor ieder duidelijk is, uitgaan van Saint-Denis als operatie-basis; maar hoogten aan te vallen, die zorgvuldig verdedigd werden, was juist de moeilijke onderneming, die de heer Trochu wilde vermijden. Zijn plan ging dus op een hoofd punt mank, daar het, om te gelukken, noodwendig het leger op eene zeer sterke stelling van den vijand bracht. Als strategisch ontwerp was het dus verre van schitterendmaar wat schijnt het nog zwakker, als men het beschouwt uit het oogpunt der mogelijkheid van uitvoering In eene zoo gewaagde onderneming, met een' tegenstander, wiens bui tengewone waakzaamheid men sedert lang had leeren kennen, was de snelheid en juistheid van bewegingen de eerste aller voorwaarden. Men" moest, alvorens op de plaats van het gevecht te komen, twee malen de Seine oversteken eene eerste maal te Asuièreseene tweede maal te Argenteuil of te Bezons. Al de bruggenbehalve die van den spoorweg te Asnièresafgebroken zijnde moest men schipbruggen aanvoeren, en het slaan daarvan mocht niet meer dan drie of vier uren duren, omdat 50.000 man zich in den nacht op het schiereiland Gennevilliers moesten vereenigen en bij het aanbreken van den dag de rivier overtrekken. De heer Trochu zegt ons, dat vijftien schip bruggen gereed waren en binnen //weinige minutenlangs den wester spoorweg moesten vervoerd worden. Zeer zeker kon het in theorie geschieden, soms zijn bruggen in faij wat moeilijker omstandigheden spoedig geslagen geworden getuigen de bruggen over de Berezina maar daarvoor had men andere organisateurs en andere krijgers noodig dan die er te Parijs waren. Met de mannen, die zich aan het hoofd

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 395