389 van het belegerde leger bevonden, was geene enkele krijgsverrichting van dien aard uitvoerbaar. Dit is bovendien niet eene loutere ouder" stelling met meer of minder grond van vermoedenwij hebben de mannen aan het werk gezien, wij hebben hen bruggen zien maken en dat wel op een oogenblikwaarop de organisatie van de militaire diensttakken hare grootste kracht bereikt had. Ieder herinnert zich immers het zoo bekend geworden ongeluk met de bruggen over de Marne op den SJ93t™ November, een ongeluk, dat onloochenbaar een rampspoedigen invloed uitoefende op den afloop van den slag van Cbampigny. Dit ongeluk, of dit woorvaF, gelijk de heer Trochu het in eene zijner depêches noemt, is nooit opgehelderd geworden; men heeft het toegeschreven aan een' plotselingen was van de Marne, men heeft het ook toegeschreven aan het talmen van de met het werk belaste genie. Ziehier, wat een man verhaalt, die zeker goed ge plaatst was om den toestand nauwkeurig te beoordeelen. //De stroom is zeer geweldig door de overblijfselen der brug van Joinville (ver nield tijdens de insluiting), die den doortocht van het water ophou den. De voorbereidende bewegingen om al de schipbruggen stroom opwaarts van deze brug te brengenzijn allermoeilijkst. Verscheidene pogingen worden aangewend tot één uur in den nacht. Onder de bogen der brug is de stroom zoo snel, dat men er niet tegen in kan wer ken en weldra verkrijgt men de zekerheid, dat men aan dezen kant niet gereed zal zijn vóór den morgen van den volgenden dag", en verder zegt hij ons, dat de twee bruggen beneden die van Joinville «acht en veertig uren eischten tot hare vervaardiging." Daar uit volgt zeer duidelijk, dat het geene toevallige zwarigheid geweest is, die den arbeid verhinderd heeft, dat men verzuimd had de rivier vooraf te verkennen en dat, ondanks al den spoedtwee dagen noodig waren om den overtocht voor een leger van bijna 100.000 man voor te bereiden over eene rivier, minder breed dan de Seineen zonder door den vijand te worden verontrust. Wij kunnen daarnaar oordeelen, wat gebeurd zoude zijn, zoo men, overeenkomstig het ontwerp van den heer Trochubeproefd had binnen eenige uren een1 overgang de Seine, bij Argenteuil, tot stand te brengen. Bovendien was de snelle bouw van bruggen niet de eenige te boven te komen hinder paal; men moest het leger gedurende den nacht in het schiereiland Gennevilliers samentrekken, het doen marcheeren onder het vuur van La marine au siége de Parispar le vice-amiral de la Ronciére.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 396