390 het Duitsch geschut, en dat wel spoedig, ten einde den vijand niet in staat te stellen versterking aan te voerenwat hij wist te doen zonder tijd te verliezenmen moest eindelijk met pak en zak, mis schien al vechtende, buiten het vijandelijke gebied komen. Niets van dat alles was uitvoerbaar met de troepen én vooral met de staven waarover men te beschikken had. Samentrekkingen van troepen P Men heeft er den lS^en Januari op kleine schaal beproefd111 eene sterke verkenning naar den kant van den Moulin de Pierre; zij ge schiedde zoo luidruchtig, dat de vijand er door gewaarschuwd werd en na eenige minuten kanonvuur den aanval in eene vreeselijke vlucht deed verkeeren. Naclitmarschen Men heeft er gewaagd met de troepen, die in den slag van den 19den Januari den rechtervleugel moesten uitmaken de kolonnes verdwaalden zochten naar den weg van Asnières naar Bueil,volkomen alsof het den doortocht in een maagdelijk woud van Amerika gegolden had en kwamen twee uren te laat voor het park van Buzenval aan. Overigenszoo het mogelijk geweest was des nachts te ageeren, geloof ik, dat de heer Trochu, die het in zijn plan aanwees, het meer dan eens gedaan zou hebben toch heeft hij in alle uitvallen, groote of kleine, die hij ondernomen heeft (twee of drie voorpost-ontmoetingen uitgezonderd) het niet raadzaam geoordeeld, zijn leger nachtelijke marschen of aanvallen te doen verrichtenzich alzoo beroovende van het eenige voordeel eens belegerden den belegeraar onverhoeds te overvallen. Van de drie eigenschappen, die de heer Trochu zelf aan zijn plan toekent: stoutheid, eenvoudigheid en praktische uitvoerbaarheid, blijft dus alleen de stoutheid over; het van naderbij beschouwende, ziet men, dat het niet eenvoudig en vooral niet praktisch was, als men let op de mannendie de opperbevelhebber had uitgekozenen op de dingen die hij gedaan had. Uit het dubbele oogpunt van het theore tische ontwerpen en van de uitvoeringdoorstaat het plan van den heer Trochu de kritiek niet, en de heer Vinoy heeft gelijk met te zeggen, dat het gelukkig is, dat het altijd in den staat van ontwerp is gebleven. Hoe het zij met deze beschouwing over de kans van slagen, laat ons nu zien, wat men gedaan heeft om de volvoering van het plan voor te bereidendat is eene zeer opmerkelijke zijde van het vraag stuk. De heer Trochu beweert, dat al de inspanniugen der verde diging, gedurende tv)ee maandenzonder dat iemand het wist, ge draaid hebben om zijne krijgskundige combinatie."

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 397