391 Welke waren dan toch die inspanningen, geheimzinnig genoeg om ten eenemale verborgen te blijven, zelfs voor het oog van al de ge neraals? Hij zegt het niet. Wel haalt hij den bouw aan in het schiereiland Geunevilliersvan de redoutesvan La Folievan Char- lebourg, van Colombes, en bij den molen der Gibetsdie opgeworpen zouden zijn om door eene krachtige artillerie de geheele streek te be schermen, die het leger, moest doortrekkenmaar die batterijen (want liet waren vee) meer batterijen dan redoutes) moesten daar opgesteld worden, zelfs zonder het plan van den heer Trochu. Over het ge heele westerfront, van den Mont-Valérien tot de eerste werken van Saint-Denis, dat is te zeggen over eene lengte van ongeveer twaalf kilometers, was men zonder eenig verdedigingswerk van beteekenis; men had wel de redoute van Geunevilliers begonnen, maar zij was onvoltooid gebleven en had nooit geschut; men was dus wel ge dwongen zich te beveiligen tegen een' aanvaldie van Bezons of van Orgemont kon komenmen moest zich in staat stellen de vijande lijke batterijen te beantwoorden. Dat is de meening van den vice-admiraal La Roncière le Noury, die uitdrukkelijk zegt, dat de rij werkenaangelegd ten noorden van den Mont-Valérien, bestemd was nom het schiereiland Gennevilliers te verdedigenBezwaarlijk valt dus de bewering van den heer Trochn aan te nemendie wildat in zijn uitvalsplan het geheimligt van de versterkingen, verspreid van Nanterre tot Gannevilliersdeze wer ken waren in elk geval onontbeerlijk voor de verdediging van eene aan dien kant onvoldoend beschermde vesting. Maar zelfs het bij zondere doel aannemende, dat de heer Trochu er aan toekent, is het onmiskenbaar, dat met het oog op eene aanvallende beweging, de positie-batterijen een wel is waar gewichtig, maar betrekkelijk onder geschikt bestanddeel waren. De bouw van de schipbruggendien de heer Trochu ons verklaart uit de bijzondere behoeften zijner onder neming, is, uit een zelfde oogpunt beschouwd, veel belangrijker. Maar hoe een rechtstreeksch en noodzakelijk verband te ontdekken tusschen het gereed maken van een bruggentrein en een ontwerp van aanval bij Argenteuil en Cormeilles? Waren de beweegbare bruggen ook niet nuttig bij de uitvallenin vele andere richtingen gedaan Hebben zij den 30sten November niet gediend voor den Volgens den heer Trochu waren slechts vier personen buiten hem in het ge heim, en hoewel hij ze niet allen noemt, geeft hij duidelijk genoeg te kennen, dat het de heeren Ducrot, Leflö, Schmitz en Jules Favre waren.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 398