392 overtocht van de Marne P Bovendienkan een leger te velde van bijna 100.000 man en gereed voor alle eventualiteitengevormd wor den zonder pontontrein en zonder pontonniers? Ook hier heeft men dus het recht te weifelen omtrent de door den heer Trochu gegevene uitlegging. Wat van oneindig meer gewicht zou geweest zijn, zoo men de ontworpene beweging ernstig had willen vol voerenwas in de eerste plaats de strijdkrachten en verdedigingswerken van den vijand te verkennen, voornamelijk naar den kant van Orgemont, wat zoo moeilijk niet was, alsmen de aanvallen maar niet tot het uiterste voerde, en in de tweede plaats spoedig dat "uitgekozen leger van officieren en soldatenhetwelk ageeren moest, te organiseeren. Niets van dat alles echter werd gedaan. Geene enkele operatie van eenig gewicht werd gewaagd op den weg, dien men zich voorstelde te volgen, en het eenige gevecht, gedurende de twee eerste maanden op het westerfront geleverd, was dat van den 2lsten October, en nog! dit had tot objectief eene geheel andere richting dan de in het plan van den heer Trochu aangewezene, daar het tot tooneel had het park van Malmaison. Vóór den 8stei1 November werd geen degelijk leger gevormdeu op dat tijdstip was het eenige leger van beteekenis dat van den generaal Ducrot, hetwelk den naam droeg van "tweede leger van Parijs'vhet derde, dat van den generaal Vinoy, was versnipperd over de geheele uitgestrektheid van de buitenste omwalling); het was 96.000 man sterk; een aaneengesloten leger van 50000 man, bestemd om door de vijandelijke liniën heen te brekenbestond nog niet. Tot den 14<len November blijven de zaken zonder nieuwe wijziging; wij vinden in de officiëele bescheiden geen enkel spoor van andere militaire regelingen dan diewelke in het besluit van den 6en worden vermeld, dat betrekking heeft op de vorming van drie afzonderlijke legers onder de muren van de hoofdstad. Ik verwijl bij den 14<lea November, niet omdat deze dag een' vooruitgang in de toebereidselen voor de verwezenlijking van Trochu's voornemens aantoont, maai omdat hij een gewichtige datum is voor de geschiedenis van zijn plan. Den l^dcn November toch vernam men de tijding van den slag bij Orleans, van de overwinning bij Coulmiers. Het Loire-leger rukte op Parijs aan in de richting van Bontainebleauhet kwam dus van een' kantgeheel tegenovergesteld aan dien, waarin de heer Trochu wilde ageeren. Alle combinaties het is de heer Trochu zelf, die het .verhaalt werden alzoo omvergeworpende groote uitval moest ten'zuiden gedaan worden eu niet meer ten noordwesten, gelijk men

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 399