395 er partij van trekken als men niet juist weet, wat men wil? Ik heb steeds gedacht, dat, zoo de IVansche generaals, gedurende denjong- sten oorlog, in alle ontmoetingen overwinnaars waren geweest, de einduitkomst van den veldtocht volkomen dezelfde zou bleven zijn, want zij hadden geen overzicht van de krijgsverrichtingen, die zij volvoerden, en bevonden zich op den dag na eene overwinning weder in dezelfde stelling als den dag te voren. Ueze meening, die para doxaal kan schijnenwordt volkomen bevestigd door de gebeurtenissen, die plaats hebben gegrepen om Metz en om Parijs. Na zijne stel lingen bij Gravelotte Bezonville, 16 Augustus) behouden te heb ben, laat de maarschalk Bazaine zich opsluiten in eene verschanste legerplaats; na het slagveld van den December duur veroverd en al de aanvallen van den vijand afgeslagen te hebben, trekt de generaal Trochu terug onder het geschut der forten om elders te gaan vechten en weder terug te trekken. Het meest merkbare resul taat van deze overwinningen is dus een verlies in menschen en een verlies in tijd. Bij dit spel is het altijd de winnende, die verliest." Na deze lange aanhaling zegt de heer Littré: //Het is, om mij van de woorden van den heer Wyroubofl' te be dienen om dit niet te grijpen spook, dat de verdediging van Parijs gedraaid heeft. Alle pogingen, alle uitvallen dragen het merk van deu oorspronkelijken misslag; zij zijn mislukt, niet omdat deze of die wellicht slecht geleid is geworden, maar vooral omdat zij met geene enkele algemeene gedachte in verband stonden en geen enkel bepaald objectief hadden. De veldheeren, die in de geschiedenis een' naam hebben achter gelaten, zijn beroemd wegens hunne zorg voor het wo'ekeren met den tijd. Zij loopen hem vooruit, en door hem vooruit te loopen, win nen zij de gebeurtenissendie hij medebrengt. Dat was niet de zorg der verdedigers van Parijs, en de heer Wyroubotf verwijt het hun in de volgende woorden: //De maand November kenmerkt zich door ongestoorde kalmte; eenige schermutselingen van voorposten en het aanhoudend schie ten van de forten, die zooveel granaten werpen als zij kunnen, overal waar zij een1 Pruisischen helm ontwaren dat is de militaire balans der derde maand van het beleg. //Elk uur vertraging", zegt te recht de heer Ninoy, //was ons nadeelig, verderfelijk; de volsla- gene werkeloosheid van de maand November is dan ook, uit het oogpunt der militaire handelingen, in den hoogsten graad bedenkelijk,

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 402