397 dat ik slechts geput heb uit de verhalen der belanghebbenden zei ven, en dat ik met zorg alles ter zijde heb gelaten, wat betwistbaar of onzeker was. Men zij burger of militair, het schijnt mij niet mogelijk toe een gunstig vonnis te vellen over de verdediging, ten zij men het belang van staatkundige partijen wil plaatsen boven het belang van de waarheid. Ik heb mij in dezen arbeid uitsluitend willen bepalen tot de rol van criticusik zou misschien hebben kunnen zeggenwat men had behooren te doenzoo al niet om te overwinnenten minste om eervol weerstand te bieden, maar ik heb verkozen niet in de belachelijke fout te vervallen, welke ik altijd bestreden hebdie van buiten de gren zen zijner bevoegdheid te treden en combinaties uit te denken van het geen had kunnen gebeurendie geene waarde kunnen hebbenom dat zij geen doel hebben. Parijs heeft zich vrij wat meer verdedigd met zijn prestige dan met zijne kanonnen, en dit prestige moest groot zijn om gedurende vijf maanden het eerste leger der wereld en de grootste veldheeren van onzen tijd tegen te houden. Ik ben overtuigd dat na den slag van 19 September eene bestorming van de forten en van de om walling groote kans van slagen hadde kanonnen waren niet in bat terij de troep was niet gewapend. In het Duitsche hoofdkwartier beraadslaagde men over dit plan, maar men deinsde terug voor de poging Parijs met storm te nemen. Die tooverachtige stad had, zelfs misdeeld van verdedigingsmiddelenzelfs ontwapend, iets, dat schrik inboezemde aan de dappersteneerbied aan de roekeloosten. De Duitschers hebben verkozen de overgaaf door hongersnood af te wach ten, alle dagen angstig den gezichteinder ondervragende, met den blik het wondervolle panorama verslindende, dat zich voor hunne oogen ontrolde. Ondanks hunnen haat, hun verlangen naar eene spoedige overwinninghebben zij geen geweld durven beproeven om zich meester te maken van die hoofdstad van Prankrijkdie sinds lang de hoofdstad van de wereld is. Wat men er van zegge, er is in die aarzelingen van eeu vijanddie niet zeer gemoedelijk is in de keuze der middelen van krijgvoeren, een schouwspel, dat zijne grootheid heeftlaat ons dit niet vergetenhet is misschien de eenige troost die ons overblijft te midden van de tegenspoeden. Parijs, aan zich zelf overgeleverd, slecht bestuurd, slecht verdedigd, verpletterd, gede- Het is een vriend van nla grande nation'die spreekt, E.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 404