karige bezoldiging, zonder uitzicht op verbetering; geen bezwaar! Als ze maar goed worden aangevoerdMansclVappen voor soldaat aanwerven zonder certifikaat van goed gedrag. Wat eene zwaartil lendheid'! Als zij maar dapper vechten en de troep goed wordt aan gevoerd?.... Zóó is er veel meer, dat men luchthartig over boord werpt, althans zeer minacht, omdat alles wel te recht zal komen, als de troep maar goed wordt aangevoerdRaadplegen wij de geschiedenis bij dergelijke uitspraken. Niemand zal den generaal Knoop aanmatigend noemen integendeel, hij is de bescheidenheid in persoonmaar toch, wie zijne werken leest, moet toegeven dat ook hij op zijne stokpaardjes kan doordraven. Opk de heer Stieltjes staat volstrekt niet bekend als een aanma tigend man. Toch kan men niet ontkennendat in zijn Gids-artikel van 1871 (t), waarin hij de verdediging van Nederland bespreekt, een ietwat meesterachtige toon heerscht, die hem niet geheel en al past. Niet alleen vinden in zijne oogen geene genade de ideëen van prulschrijvers over militaire auderwerpen, wier stukken door de re dactie van De Gids niet worden opgenomen, maar zelfs sommige beschouwingen van den generaal Knoop, een der coryphaeën van dat achtbaar tijdschrift. Van waar die verschijnselen? Ik zoek zegt een mij onbekende schrijver de oorzaak in eene kwaal, die niet alleen bij den heer Stieltjes, maar ook bij andere schrijvers over krijgskundige onder werpen wordt aangetroffen en waarop het tijd wordt de aandacht te vestigenzij hebben stokpaardjes en draven daarop door. Ieder het zijne: Knoop, Stieltjes, De Roo en anderen. De krijgskunst zegt die onbekende schrijver heeft een ver- bazenden omvang; zij is niet alleen kunst, maar ook wetenschap; zij heeft een aantal andere kunsten en wetenschappen tot hare diena ressen. Men leert haar niet uitsluitend uit boeken noch uitsluitend te velde. Slechts enkelen ik zou haast zeggen schier niemand heb ben haar geheel en volkomen in hunne macht. Wanneer men echter over sommige harer onderdeelen met gunstigen uitslag het woord heeft gevoerd zooals Knoop in zijne kritiek over het werk van Siborne, Stieltjes als Oud-soldaat, De Roo over de verdediging van Ne derland wanneer men daarbij lof ingeoogst en eene welverdiende 402 nAls zij maar goed worden aangevoerd." Militaire .Spectator 18/2. (f) De verdedigbaarheid van Nederland. Stokpaarden. Militaire Spectator, 1872.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 409