33 afgelegd. Allen werden nog in loop van het jaar tot officier aan gesteld. Op ultimo December 1872 bedroeg het getal élèves 69, dus 47 minder dan het toegestane maximum. Ten gevolge van de in 't vorig verslag aangekondigde verzwaring der examens voor den 2den luitenantsrang bij de verschillende wa pens en diensten [Indisch Staatsblad 1872, no. 135), werd in Sep tember 1872 een nieuw reglement voor de militaire school vastge steld, waarbij onder andere de bestemming der inrichting is uitgebreid tot het opleiden van onderofficieren tot officier der cavalerie. In verband daarmede werd het aantal luitenant-instructeurs der infan terie met 1 verminderd, in wiens plaats een luitenant der cavalerie optrad. Tevens werden de élèves in drie studiejaren verdeeld en de overgangs-exameus op het einde van het studiejaar bepaald. Eindelijk werd een nieuw voorschrift vastgesteld, omtrent de plaat sing als élève bij de school, het voor die plaatsing gevorderd exameu verzwaard, en werden de voorwaarden van toelating tot dit examen, in overeenstemming met de nieuwe programma's voor de officiers examens, gewijzigd. Korps pupillen. In den loop van 1872 werden bij het corps aan genomen 48 pupillen, allen, op 1 na, niet-betalende; 38 pupillen werden bij het leger ingedeeld, 7 op verzoek en 1 wegens het niet nakomen der geldelijke verplichtingen ontslagen. De sterkte van het korps (buiten het kader) beliep nu, onder ultimo 1872, 359 man, waaronder 249 zoons van militairen. Ouder de overige pupillen waren 81 kinderen van burgers, 13 uit de wees huizen, 5 wier vader en 11 wier geheele afkomst onbekend was. Ter verbetering van het onderwijs der voor den topographischen dienst opgeleid wordende pupillen, werd in het laatst van 1872 in de plaats van den in 't vorig verslag bedoelden opzichter een officier als instruc teur voor dezen dienst aangewezen. Tot eene in 1874 in te voeren verbetering der positie van de onderofficieren-instructeurs, waarmede gelijktijdig zal komen te ver vallen de graad van korporaal-onderwijzer, werd onlangs machtiging verleend. Korpsscholen en inlandsch onderwijs. Ten gevolge van de geringe hulpmiddelen en de vele belemmerende omstandigheden, waarop reeds in vorige verslagen werd gewezen, kunnen de resultaten van het

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 40