reputatie verworven heeft, dan gaat men zoo licht over tot het be handelen van andere kwestien, waarin men eigenlijk minder te huis is; men vergeet, dat men zeer goed hier meester en elders slechts leerling kan zijn; men is niet of weinig gewoon aan bestrijdingmen verzet er zich tegen men wordt eenzijdig en niet vatbaar voor over- tuigiug. En zoo ontstaan de stokpaardjes, die dan worden gebruikt met een ijver, betere zaken waardig. Wanneer men nu uit de kamer-debatten van 1*872 ziet, hoe duchtig de heeren Stieltjes en De Boo zich voor de oprichting van eeue In dische Brigade hebben geweerd, dan denkt men onwillekeurig aan de stokpaardjes van zoo even en heeft men het hoog noodig, zich telkens te herinnerendat beide volksvertegenwoordigers in zoo vele andere opzichten zijn mannen van uitstekende talenten en verdienstenen dan betreurt men het, qu une seule gloire ne leur suffit pas. Den heer Storm van 's Gravesande is het dan ook niet mogen gelukken hunne denkbeelden over de mogelijkheid der oprichting van die brigade met goede resultaten te bestrijden. Met hem waren nog zestien andere leden den tweede kamer tegen de oprichting der Indische Brigade. Maar bij het bestrijden van stokpaardjes gelukt het ons schier nimmer, ze volkomen buiten gevecht te stellen. Dat staat gelijk met het overwinnen van vooroordeelenZelden kan men de berijders er toe brengen, die paarden voor goed op stal te zetten. Zijn die berijders ovenwei hardnekkig, dan behooren de bestrijders het eveneens te zijn. Ook deze kunnen ongelijk hebben, maar het bevoegde pupliek is daar om te oordeelen. Licht men dat publiek voordan zal het eindigen, met duidelijk ,in te zien, of het stokpaard werkelijk een opgetooid stuk hout, dan wel een edel ros is. H. Het denkbeeld der oprichting van eeue Indische brigade en het zonden van een volledig georganiseerd troepenkorps naar Indië is niet nieuw. Toen de Nederlandsche regeering Java en de overige kolo niën 111 den Indischen archipel van het Engelsch bestuur overnam moest zij beginnen met een koloniaal leger te scheppen. De eerste Nederlandsche troepenmacht, die het moederland na zijne herboren onafhankelijkheid, in 1816, onder den luitenant-generaal Anthing 403 i //Stokpaarden." Ibidem.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 410