35 het corps mineurs en sappeurs tot zoodanige hoogte te brengen, dat zijdie in staat zijn dat onderwijs te volgen, ook met goed gevolg het examen voor 2den luiteuant der genie zullen kunnen afleggen, wordt voor hen, die zich voor den officiersrang wenscheu te bekwa men, eeue betere gelegenheid geopend dan tot dus verre bestond, en zal, naar men hoopt, bij meer ontwikkelde personen de lust, om bij het leger dienst te nemen, zeer worden aangemoedigd. Exercitiereglementen en handleidingen. In den aanvang van 1872 werd voor het leger ingevoerd het in Nederland op last des Konings uitgevaardigd reglement op de exercitiën der infanterie met de daarin voor het Indische leger noodige wijzigingen. Reeds herhaaldelijk was in vorige jaren de noodzakelijkheid erkend van eene Maleische vertaling der verschillende exercitie- en dienst reglementen en voor de samenstelling daarvan de medewerking van verschillende autoriteiten ingeroepen, maar nog altijd waren deze pogingen of vruchteloos gebleven of beantwoordde de geleverde ar beid niet aan de gestelde eischen. In het afgeloopen jaar zijn echter door een officier der infanterie bruikbare vertalingen vervaardigd van- de recruten- en compagnie school, zoodat hem ook het vertalen van andere reglementen is opge dragen. De verschillende reglementen zullen nu met Nederlandschen en Maleischen tekst uitgegeven en aan het Buropeesch en inlandsch kader verstrekt worden. Door de zorg van het legerbestuur zag het licht een //Bouwkundig handboek" ten dienste van officieren, niet behoorende tot het wapen der genie, belast met den geniedienst. Door den officier van gezondheid 2de klasse N. P. van der Stok werd vervaardigd eene //Handleiding voor niet-geneeskundigen tot het verleeneu van eerste hulp in dringende ziekte-gevallen, verwondingen en vergiftigingen." Deze handleiding zal, op voorstel van den geneeskundigen dienst, met de daarin aangegeven medicijnen, aan die militaire posten worden rondgedeeld, waar geen geneesheer is gevestigd en zulks ter vervan ging van de tot heden verstrekte medecijn-kistjes met gebruiksaan wijzing. Aankoop van paarden. De voor het leger benoodigde paarden werden in 1872 voor het meerendeel te Makassar aangekocht. Het voornemen bestaat om, ten dienste der bergartillerie, eene proef te

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 42