427 geweest dan vergeten officierenindien men hun niet het middel had aangeboden, om hunne talenten ten toon te spreiden? Daarom, laat Knoop er op volgen, //open evenzoo Indië voor den werkkring der Nederlandsche officieren, en men zal dezelfde of nog grootere uit komsten verkrijgen." De Nederlandsche regeering, zegt hij dan, die onder hare officieren zoo menig bekwaam en talentvol man telt, zoo menig jeugdig, vurig gemoed, dorstend naar krijgsroem, naar een leven vol werkdadigheid en gevaren, die regeering zou niet voldoen aan hare roeping, wanneer zij die bestanddeelen onbenuttigd liet, welke zoo krachtig kunnen dienenom het gebouw onzer volksgrootheid met trotschen luister te doen omhoog rijzen. //Reeds meermalen" schreef Knoop in 1848 //is daarop met kracht aangedrongen en werden verschillende middelen tot bereiking van het doel eener nau were verbinding tusschen de beide Nederlandsche legers voorgeslagen"; maar//bijzondere belangen en kleingeestige persoonlijke inzich ten hebben dat doel in den weg gestaan." Wie nu zou meenen, dat de generaal Knoop alleen een voorstander is van de vereeniging der beide Nederlandsche officiers-korpsenver gist zich deerlijk. Hij wil ook Europeesche bataillons naar Indië zenden en die gedurig en beurtelings door andere bataillons uit het moederland laten aflossen, om zoodoende een stap te doen tot die zoo wenschelijke, zoo noodzakelijke vereeniging van het Indische leger met het leger in het moederland, en partij te trekken van de militaire ondervinding, in Indië opgedaan. Al die voordeelen vindt de generaal Knoop zoo duidelijk, dat zij door niemand betwijfeld kunnen worden. Maar nu de nadeelen?Vermeerdering van gel delijke uitgaven slechts, want het Indische leger ondergaat dan stil zwijgend eene versterking, omdat er altijd troepen op reis van en naar Nederland zijn, die men niet kan gebruiken. Maar wat be- teekent dat, volgens Knoop. Die vermeerdering van uitgaven is slechts een nadeel van ondergeschikt belang en moet dan maar ge neutraliseerd worden door bezuinigingen en vereenvoudigingen in an dere deelen van het Indisch staatsbestuur Ik laat het aan 't oordeel van den onpartijdigen lezer over, te be slissen, in hoeverre al de door Knoop aangevoerde argumenten kunnen dienen, om zijn warm pleidooi aanneembaar, iu stede van onbeduidend te maken. Bijzondere belangen kleingeestige persoonlijke inzichten geldverspilling in sommige takken van bestuurdat geeft kracht aan een leading-artikel van het een of ander partijblad, dat de In-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 434