430 versameiendie konden paren frischheid van geest aan oorspronke lijkheid van opvattingen moed om lands gebrekkige weermiddelen openlijk aan te wijzen aan takt en ondervinding Ook mij is het bekenddat kritiek eene kunst is en niet de lichtste al wordt zij nog al druk beoefend. Als kunst moet zij aan eischen voldoen. Gaat het nn aan, om, zonder dat men ooit een kijkje heeft genomen in de huishouding der Indische regeering of daarvan eene speciale studie gemaakt te hebben, en zonder daarvoor motieven te geven, het beheer der Indische financiën bij eene omslachtige, ver kwistende, huishouding te vergelijken, waar men geld uitgeeft aan duizend overtollighedenen daardoor niet in staat is, die uitgaven te doen, welke eene eerste noodzakelijkheid zijn? Gaat het aan, zonder bewijzen aan te halende Indische regeering bij eene huis houding te vergelijkenwaarin men door allerlei drogredenen wil be wijzen, dat noch op dit punt, noch op dat punt bezuinigd kan worden, zoodat men tot armoede en gebrek zal vervallen met veel grooter hulp middelen dan waarmede een verstandig en spaarzaam mensch zijn huisgezin in overvloed en welvaart doet leven Is het waar, dat in Indië het willen altijd kunnen is? (f) Is er Indisch wanbeheer, dan is er ook Hollandsche lamlendigheid, want het eene is niet zonder het andere denkbaar. In 1867 beleefden de werken van generaal Knoop een herdrukhet schijnt niet, dat hij toen van opinie is veranderd. //En men werpe ons niet tegen" zegt Knoop //dat er ernstig gedacht wordt aan de versterking en uitbreiding van de Indische strijdkrachten, dat nog weinige jaren geleden een onzer kundigste generaals, met dat doel, eene uitvoerige inspektie-reis in onze Indi sche bezittingen heeft gedaanen dat men de vruchten daarvan dient af te wachten." Was het de schuld van het Indisch bestuur, dat voorstellen van den generaal-majoor Baron Yon Gagern door mannen als Cochius en Yan der Wijck voor onpraktisch of onuitvoerbaar werden verklaard? Of moest Yon Gagern nu per se het Indische leger kunnen reorganiseeren, omdat hij een der kundigste Nederland- sche generaals was? Yan zijn Indisch defensie-stelsel spreek ik niet eens. Was het aan de Indische regeering te wijten, dat de zending van den kolonel der artillerie Dr. J. C. Yan Kijneveld die met Multatuli, Vorstenschool. (f) Zie de noot bladz. 426. Woorden van Dr. J. van Vloten in zijne korte levensbeschrijving van Douwes Dekker. Zie «Nederlandsch Dicht en Ondicht."

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 437