439 defensiestelsel handelende stukken, den vijand eenig voordeel deed, wat heeft dat voordeel te beteekenen bij het groote nadeel, dat zij, door hare tot nu toe gevolgde geheimzinnigheid, aan het Indisch officierskorps heeft berokkend? Want het Indische leger ilijft in on kunde verkeeren omtrent zijn eigen verdedigingsstelsel. Wanneer zal die geheimhouding niet meer bestaan? Eerst bij het uitbreken van den oorlog, bij den aanval van eene Europeescbe mo gendheid op Java? Zal men dan eerst de militaire bevelhebbers met de inzichten der regeering omtrent onze verdediging in wetenschap stellen Zoo dit niet reeds in tijd van vrede geschiedt, zal het weinig baten Zou men vraagt De Roo meenen, op die wijze te mogen ver wachten, dat die bevelhebbers hunne taak met oordeel en beleid zul len verrichten? Zouden zij dan niet veeleer eensklaps geplaatst in toestanden, waarover zij vroeger, door niets daartoe bewogen, wel licht nooit gedacht hebben zich bepalen om hunne instructiëu letterlijk uit te voeren, gelijk de schildwacht zijn consigne? Is de verdediging van Java en Sumatra zoo gemakkelijk, of zullen is de oorlog daar onze bevelhebbers allen zulke oorlogsgeniën zijn, dat men hun slechts met een enkel woord behoeft te zeggen wat men van hen verlangt, om zeker te zijn van goede resultaten van hun beleid? Er worden, integendeel, deskundigen gevonden, die beweren, dat de verdediging onzer koloniën tegen eene Europeesche mogendheid, met de voorhanden middelen, eene geenszins gemakkelijke taak is; en dat onze bevelhebbers zich wel degelijk reeds in lagere rangen, door de bestudeering der van regeeringswege bestaande defensie plannen moeten voorbereiden voor de taak, die hun eenmaal kan worden opgedragen. Yerzuimt de regeering nu, hare officieren daartoe aan te sporen, en maakt zij hunne studie van het verdedigingsstelsel van Neder- landsch-Indië zelfs moeilijk door de hiervoor vereischte gegevens zorgvuldig achter te houden, het is te vreezen, dat de beste ont werpen in tijd van oorlog zullen mislukken door de onkunde van onze mindere bevelhebbers. Want geen onderwerp van militaire studie wordt meer verwaarloosd dan ons eigen defensiestelsel. Iedereen wil daarover meespreken, maar hoeve'en kunnen dat met zaakkennis doen Aan wie de schuld

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 446