440 Er heerscht, in algemeenen zin gesproken, bij het Indisch leger volkomen onbekendheid met hetgeen er op Java' moet gebeuren 'bij een oorlog met eene Europeesche mogendheid. Enkelen zijn in de gelegenheid, achter de schermen te zien en voor zich-zelven een tipje van den geheimzinnige.n sluier op te lichten; de meesten, bijna allen, hebben daartoe geene gelegenheid. Nu en dan heeft het Militair Tijdschrift, door degelijke opstellen, het zijne bijgedragen tot de verspreiding van kennis ten deze, maai' die opstellen zijn nog slechts enkele vruchten aan den boom der wetenschap ook thans bestaat er nog, bij het groote deel der Indische officieren, onbekendheid met het doel en met de inrichting der defen siewerken en met de wijze, waarop zij verdedigd zullen moeten worden. Er wordt met veel krijgskundige kennis, pok voor den niet- militair, vereischt om te kunnen begrijpen, dat de gevolgen van zulk een toestand voor Indië en voor het Indisch legei allernoodlottigst kunnen zijn. Maar ook voor de regeering heeft die onbekendheid vele nadeelen. Zij weet zeer goed, hoe de tegenwoordige stelsellooze toestand van het zoogenaamd defensiestelsel is. Zij kan niet ontkennen, dat onze versterkingen met of niet meer voldoen aan de eischen des tijds, en dat die versterkingen, zooals ze nu zijn, ook door den uitstekendsten bevelhebber, moeilijk gedurende geruimen tijd te verdedigen zouden zijn. De in hoofdzaak eensluidende voorstellen van de generaals Yan SwietenSchimpf en Kroesen, de bij het ministerie-zelf opgemaakte concept-beslissingen van 1866, welke mede denzelfden geest adem den, blijven sints jaren zonder beschikking. Deze toestand moet, zooals De Roo het noemt, loodzwaar drukken op eeu eerlijk minister, die het ware besef heeft van zijne verant- dehjkheid; dien het niet om de portefeuille, maar alleen om 's lands belang te doen is. Het belang van moederland en koloniën eischt, dat eene beslissing genomen wordt, en dat althans het voor de verdediging van Java ten eenemale onontbeerlijke tot stand komt. Maar hoe kan een minister de daarvoor benoodigde millioenen aan vragen, hoe kan hij de volksvertegenwoordiging voor zijne plannen winnen, wanneer hij geen open kaart speelt? Vooral nu het tot dus verre gebouwde op Java evenals in andere landen trouwensook wel vele millioenen gekost, maar betrekkelijk weinig waarde heeft,

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 447