37 voor de beschikbaarheid van deskundig personeel voor het inrichten en in werking brengen der patroonfabriekde daarstelling bij de pyro- technische werkplaats te Soerabaja van een voorloopig gebouw werd in April 1873 uitbesteed. Onderwijl zijn sedert de laatste maanden van 1872 met verschil lende stoomschepen, behalve patroonhulzen, ook belangrijke hoeveel heden scherpe patronen van hier uitgezonden en wordt daarmede nog voortgegaan. Maatregelen om tot een beter pistoolstelsel voor de cavalerie te geraken, zullen worden genomen, zoodra beslist zal zijn welk revol verpistool voor de cavalerie hier te lande zal zijn aangenomen. Geschut. In 't laatst van 1872 zijn van de Indische Regering beschouwingen en voorstellingen ontvangen nopens het materieel der veld- en bergbatterijen. Buiten het gladzielsgeschut bestaat het In disch veld-uiaterieel uit het getrokken kanon van 8 c. m., dat echter door een lichteren en tevens in uitwerking beteren vuurmond zal moe ten worden vervangen. De aanschaffing van eenige ter vergelijkende beproeving aangevraagde vuurmonden wordt voorloopig aangehouden, in verband met hier te lande onderhanden beproevingen. Meer en meer wordt ook de noodzakelijkheid gevoeld, om bij de bergartillerie den (Franschen) berghouwitser van 12 c. m. door een getrokken kanon te vervangen. Ter voorkoming van projectilen-ver- warring is de keuze van dit kanon echter afhankelijk van het veld- schut; zoolang daarvoor getrokken kanons vau 8 c. m. behouden blijven, wordt getrokken berggeschut vereischt, dat daarmede in in wendige constructie overeenkomt. Vermits daarvoor het getrokken kanon van 8 c. m., Indisch model, wegende 100 kil. (van welken vuurmond reeds een paar stuks in Indie aanwezig zijn), de meeste aanbeveling verdient, zijn in Maart 1873, overeenkomstig de aanvraag, 18 stuks besteld ter indienststelling, Met de uitzending1, ingevolge de in 1870 gedane bestelling, van getrokken vestinggeschut, bestaande in kanons van 12' c. m. lang en 16 c. in. zwaar, werd in 1872 voortgegaan. In 't laatst van dat jaar werden weder van die vuurmonden 12 en 3 stuks verscheept, welke in Juni jl. nog door een 4tal van eerstbedoeld kaliber achter volgd zijn. Na de aflevering van het onderhandene zal echter van die geschutsoorten voorloopig geen verdere uitzending plaats hebben, in afwachting van de met de indienststelling, ook van andere, zoowel voorlaad- als achterlaadkanons te verkrijgen resultaten.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 44