b. Zagen (waarvoor het Indisch zaag- en kapmes zeer geschikt is) voor alle gegradueerden, tamboers en hoornblazers; c. 3 a 4 spijkers voor de manschappen die met een bijl zijn uitgerust; de spijkers aari te brengen aan de zijde der patroontasch cl. touw (b. v. vlaggelijn) voor de gegradueerden, tamboers en hoornblazers. Wordt de man, door de medevoering van een stuk gereedschap, te zwaar belast? Wij gelooven het niet! De Linnemannsche schop is zeer licht en draagt gemakkelijk aan den gordel, hetzelfde is het geval met den bijl. En niemand zal er bezwaar in zien, dat b. v. de tamboers met een streng touw (I^ a, 2 kilogram) beladen worden, zooals ook bij de mineurs geschiedt. De belasting vermeerdert weinig. Maar daartegen over staat het groote voordeel, dat de man zich bij marschen door bosschen en langs ongebaande wegen beter redden zal, en op het bivak door opruiming van voorwerpen die het uitzicht belemmeren, door het maken van tirailleurputten enz. beter beveiligd zal zijndat door de oefening in vredestijd, het maken van versterkingen, loopgraven enz. veel vlugger zal kunnen gaan dau thans het geval is. Eindelijk sterkt het gereedschap den man tot veel gemakde schop helpt hem spoedig kookgaten, privaatputjes, een goede ligplaats in het bivak enz. maken de zaag en bijl schenken hem spoedig brandhout. Ook voor de gezondheid in een tijdelijk bivak is het gereedschap, vooral de schop, nuttig, om infecteerende stolfen te begraven. X. Over gepantserde schepen. Evenals twaalf jaren geleden de vraag: «Hout of ijzer" de maritime wereld bezig hield, zoo begint thans de vraag//Pantser of niet" het onderwerp van onderscheidene redeneeringen te worden. Men moge op het oogenblik over de ver schillende soorten van pantserschepen verschillende meeningen aan kleven, spoedig zal men dit vraagstuk, als van ondergeschikten aard, geheel op zijde stellen, om een belangrijker op te lossen, namelijk dit: of men de gepantserde schepen zal laten bestaan, of misschien hen ten eenenmale voor onbruikbaar verklaren uithoofde van de on genoegzame dekking, die zij tegen de nieuwerwetsche wapens aan bieden. In de geschiedenis der gepantserde schepenvan af hun ontstaan 447

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 456