448 in den Krimoorlog tot op onze dagen, kunnen wij den strijd tus- schen artillerie en scheepsbouw in zijne verschillende vorderingen nauwkeurig gadeslaan. Altoos beproefde de eene over den andere de zege te behalen, en daardoor hebben wij op het laatst monsters ver kregen die. millioenen kosten, bij zwaar weder geen zee houden, en soms niet in staat zijn eeuen veel zwakkeren vijand te bestrijden. Deze strijd tusschen artillerie en scheepsbouw heeft het drijvende materieel slechter doen wordenen voortbrengsels in het leven ge roepen van eene denkbeeldige sterkte. Het slechtste van deze was wel de //Captain." Wij willen gaarne aannemen, dat deze //Cap tain tot een mislukt soort van gepantserde schepen behoorde, maar bij onderzoek van de bruikbaarheid ter zee, ook van de beste pantserschepen, zullen wij nimmer een voldoend resultaat ver krijgen. Uitgaande van het beginsel, dat alleen hij overwinnaar ter zee kan zijn, die in staat is, zich op de plaats van het gevecht te handhaven, was men genoodzaakt, de pantsering gedurig te verzwaren men moest, om de overmacht te behoudentelkenstegenover nieuw geconstrueerd krachtiger geschut, een steviger pantser stellen. Terwijl men vroeger het schip met een overal even sterk pantser bekleedde, moet men zich tegenwoordig reeds tevreden stellen met de waterlijn, door platen van 14 Eng. duim, die tot in den laatsten tijd voor ondoordringbaar gehouden werden. Dit sterke pantser strekt zich 8-1 tot hoogstens 4 voeten beneden de waterlijn van het schip uit. Daar raakt^geen kogel meer, dus blijft het schip daar geheel onbekleed. Maar de torpedo! Is die ook aan grenzen gebonden? Kan die niet naar goedvinden de zwakke plaats van een schip zoeken en ook vinden? Wat helpt ons een pantser van 14 duim tot aan de waterlijn, indien de torpedo zoo veel te zekerder dieper treilen kan? Is dan niet alle veiligheid denkbeeldig? De snelheid der gepantserde schepen van nieuwe constructie is ge middeld 12 mijlen; deze schepen zijn door hunne grootte en door hun diepgang moeielijk te besturen, zij hebben veel ruimte noodig voor de manoeuvre en hoe gevaarlijk is op zulk een tijdstip een licht te bewegen, snelvarend torpedo-schip Juist nu nu het denkbeeld om den torpedo van voren uittewerpen, zijne uitvoering nabij is, nu men zich moeite geeft, de suelheid der torpedos te vermeerderenmoet de onbruikbaarheid der gepantserde schepen tegen zulken vijand dage lijks duidelijker blijken.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 457