450 gemeen erkende zaak isdat pantsers van mindere dikte volstrekt geen dekking tegen 3-, 4- en 500- ffis kogels aanbieden. Toen men bij den scheepsbouw platen van 14 duim gebruikte, verklaarde men, niet verder te kunnen gaan. Bij eenige schietproeven schenen deze tegen het geschut van 14 Eng. duim te voldoen. Het Krupp-kanon van 600 'IC is, wel is waar, moeielijk te be handelen, maar wel bruikbaar aan boord van schepen. De geheele lengte van het stuk bereikt 6,7 m. en weegt 36600 kg. De kruitlading bestaat uit 52 kg prismatisch kruit, waarmede de levende kracht van het projectiel zoo groot wordt, dat, volgens berekening, de dikte van het pantser 29, 04 Eng. duim moet bedragen. Rekent men hiervan voor den scheepswand, de ijzeren kniestukken enz. 14 Eng. duim af, zóo blijft nog altoos een pantser van 15 duim noodig. Onderstellen wij nu, dat de scheepsbouw in zijn strijd met de artillerie zelfs platen van 15 Eng. duim bezigt, zoo moet men, bij vergrooting van het gewicht van het pantser, of een grooter schip bouwen, of het pantser op andere plaatsen verminderen, om niet te grooten diepgang te verkrijgen. Wij gelooven niet, dat En geland nog grootere pantserschepen, dan de tegenwoordige, zal bou wen, want reeds over deze zegt de admiraal John Rous in een tijd schrift: Onze reeden en dokken zijn vol van misvormde, onbruik bare schepenenz.en eene vergrooting der schepen zou in nog veel grootere mate hunne ongeschiktheid doen toenemen. Daarentegen is de artillerie met hare vuurmonden van 24 en 30 c. m. nog geenszins ten einde; zij zal middelen vinden om de door dringende kracht van het tegenwoordige geschut te vermeerderen, zij kan best stukken van nog grooter kaliber gebruiken, en dus mo gen wij wel de gevolgtrekking maken, dat het pantser de schepen niet beveiligt, maar hun daarentegen alle bruikbaarheid ter zee ont neemt. De scheepsbouw heeft in den strijd met de artillerie het onderspit gedolvenen zoodra wij dit aannemenmoeten wij trachteneen soort van schepen te vormenwaarmede men nog altoos het gevecht ter zee met kans op goede uitkomst kan opnemen, en hetwelk eveneens in staat is, den strijd met de nog eeni^en tijd in gebruik blijvende pantserschepen mogelijk te maken. Uit de lijsten van hetgeen thans in Engeland gebouwd wordt, blijkt, dat men daar met het bouwen van nieuwe pantserschepen talmt, want bij de 23 schepen, die thans onderhanden zijn, is maar één torenschip, de overigen zijn ongepantserd.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 459