38 Ten gebruike, voor zooveel noodig, bij de nadere expeditie naar Atjeh is namelijk op advfes eener commissie van Indische en ÜNTe- derlandsche generaal- en hoofdofficieren der artillerie, besloten tot de uitzending van drie belegeringsbatterijen elk van 6 getrokken kanons van 12 c. m. kort, benevens van eene batterij van 6 achterlaadkanons van dat kaliber, volledig uitgerust en verder van nog 2 achterladers van 12 c. m. afzonderlijk. In de behandeling en bediening van dit geschut, waarop sedert, blijkens eene telegraphische aanvraag van Juni j 1., ook in Indie de aandacht is gevallen, wordt inmiddels aan het daarmede vertrekkend officiers- en minder artille- riepersoneel onderricht gegeven. Hetzelfde is geschied met de behandeling der mitrailleurs, waarvan een viertal (stelsel Montigny, kaliber BcAUMONT-geweer) zijn aangeschaft. De eerste daarvan werd reeds in April 1873 te Batavia aangebracht. Artillerieschool te Weltevreden. Het aantal élèves op deze school bedroeg op ultimo December 1872, even als het jaar te voren 9. Tegen 3 élèves, die de school verlieten, waarvan één door bevorde ring tot den officiersrang, werd een gelijk getal nieuwe toegelaten. Beziging van militairen aan landswerken. Reeds sedert eenigen tijd was bij het legerbestuur het denkbeeld in overweging, om voor de uitvoering van militaire werken, waar dit zonder bezwaar geschie den kon, ook militairen te bezigen. Oordeelkundig toegepast, zou dit, meende men, zoo voor den gezondheidstoestand van de troepen in vredestijd, als voor hunne bruikbaarheid te velde, niet anders dan gunstige gevolgen kunnen hebben. Daarbij leidt het .tot besparing op de kosten van uitvoering en ontstaat tevens gelegenheid om de inkomsten van den soldaat door werkgeld eenigszins te verhoogen. De gunstige resultaten, die eene tewerkstelling van militairen, bij wijze van proef, bij werken te Soerabaja had opgeleverd, hebben daar om tot eene verwezenlijking van het denkbeeld doen besluiten. Door het legerbestuur is dienvolgens bepaald dat voortaan bij werken, die, na het mislukken der daarvoor gelaste uitbesteding, in dagloon moe ten worden uitgevoerd, soldaten van alle wapens en eiken landaard kunnen worden aangewezen tot het verrichten van werkzaamheden, die geene speciale ambachtskennis vereischen en waartegen door den ge neeskundigen dienst, met het oog op de hygiëne geene bezwaren wor den ingebracht, zoo als onder andere het aanleggen, onderhouden of sloopen van vesting- of verdedigingswerken, het maken of herstellen

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 45