451 Is het onder zulke omstandigheden te verwonderen, dat de mee- ninCT der zeeofficieren meer en meer afkeurend wordt ten aanzien der pantserschepen? Bijkans in eik zeevaartkundig tijdschrift vindt men nu en dan eene aanmerking over hunne onbruikbaarheid. Het doel, om in plaats van deze schepen andere, betere te ver krijgen heeft menigvuldige ontwerpen het licht doen zienvan welke wij, in het kort, van een, ter wille van zijn nieuwheid, zullen gewagen. De Engelsche overste Strange stelt voor, kleine, licht beweegbare schepen met groote machinekracht van hooge drukking te bouwen, deze volgens de uitvinding, die Bessemer bij zijne kanaalstoomers bezigen zal, van een beweegbaar vak te voorzien en daarop een zwaar stuk te plaatsen. Een dus uitgerust schip zoude wezenlijk een gevaarlijke vijand voor een zwaar en ongeschikt pantserschip kunnen zijn. Maar in ons oog heeft de uitvinding van Bessemer voor het gebruik in open zee geen groote waarde; want, al kan men daarme de het stuk tegen het slingeren van het schip beveiligen, zoo zal men hetook door de sterkste caoutchouk-onderlagen, nooit voor den invloed van het stampen behoeden; en even goed, als men deze in richtingen bij kleine schepen gebruikt, kan men haar ook voor pant serschepen bezigen. Ook gelooven wij, dat kleine schepen zeer goed voor de kust verdediging zijn, maar in hooge zee zijn zij onbruikbaar, en nu wij reeds eene soort van schepen afgekeurd hebben, is het onze taak, eene soort voortestellen, die het wezenlijk voordeel van de pantser scheppen, de ram, behoudt, maar overigens meer bruikbaarheid ter bezit, dan de hedendaagsche pantserschepen. Deze schepen moeten groote machinekracht hebbenen tevens goed met de zeilen kunnen loopen. Wij zullen voorshands het pantser niet geheel afkeuren, maar dit in zijn grootste sterkte aan de zwakste plaats van het schip, de machine, behouden. Aangaande de grootte houden wij on« aan de modellen van de schroeffregatten van den eersten rang met ijzerconstructie. De plaats der machine is met een pantser van 15 Eng. duim te beveiligen en voor grootere zekerheid van binnen met sterke caoutchouk-platen enz. te voorzien. Behalve de ram zouden wij geen pantser wenschen. De inrichting van het schip moet berusten op een stelsel van goed afgesloten vakken. De kracht der machine moet de snelheid van

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 460