458 trokkenen hunne belangen onder de aandacht brengen van de boven hen gestelden, deze van hunne zijde ze erkennen, en trachten zullen, onverwijld de onbillijkhedenonwillekeurig begaanop te heffen, ook zonder den stimulans, dien wij noodig achten, om andermaal eene generale herziening te erlangen. Het is over deze laatste alleen dat wij willen spreken. Meer dan ooit achten wij eene algemeene herzieningalthans voor de sub alterne officieren, noodzakelijk; meer dan ooit zijn niet alleen de inkomsten te gering, maar ook de verhoudingen slecht. Wij wen- schen dit in eenige algemeene trekken te ontwikkelen en zoo wij slagen om te overtuigenvleien wij onsdat zijdie daartoe de macht hebbenzullen opkomen voor de belangen en rechten van het Nederlandsch-Indische leger, opdat verandering kome in den ongun- stigen toestandwaarin dat leger verkeert. Laat ons nagaanvoor zooveel mogelijkhoe men tot deze herzie ning der inkomsten gekomen isj, en daartoe herlezen, wat ter zake Voorkomt in de Memorie van toelichting op de begrooting voor Ned. Indië voor 1874. Op bladzijde 34 dier memorie staat //Van 1816 af bestond er een in het oogloopend verschil tusschen de inkomsten der officieren en die van de burgerlijke ambtenaren in Ned. Indië, misschien wel hieraan te wijten, dat de eerste, met eene onvolledige kennis van Indische toestandenwaren geregeld in het moederland terwijl de bezoldigingen der burgerlijke ambtenaren in Indië waren vastgesteld, meer in overeenstemming met de wer kelijke behoeften, welke destijds alleen in Indië zelf met juistheid geschat konden worden." //Het duurde dan ook niet lang, of uit de hoogere en lagere rangen van het Indisch leger werden grieven tegen de eerste regeling der tractementen vernomen, en de ontevredenheid, daardoor verwekt, kon niet onopgemerkt blijven." //Tijdens den Java-oorlog maakte de Legerbevelhebber, namens de Indische Regeeringbij algemeene order bekenddat zoo spoedig mogelijk op afdoende wijze verbetering zou worden gebracht in de bezoldiging der officieren, maar aan de hierdoor opgewekte verwach tingen werd niet voldaan

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 467