39 van wegen, kanalen, enz., het ophoogen of in orde brengen van bouw- of oefeningsterreinen en dergelijke. Het aantal werken en werkdagen wordt alsdan in dier voege ge regeld, dat de overige militaire diensten en oefeningen niet worden benadeeld, terwijl het vereischte kader dan de opzichthebbende officieren of opzichters der genie en de geniewerklieden in de leiding van en het toezicht over de manschappen ter zijde staat. Geniewerken, huisvesting der troepen enz. Omtrent de verdedigings werken valt over 1872 en de eerste maanden van 1873 het onder staande mede te deelen, tevens als vervolg op het aangeteekende in het vorig verslag. Te Batavia werd een aanvang «-emaakt met den bouw'der vleugel- O O batterijen van de strandlinie, en werden daarvan de rechtervleugel bat terijen voltooid. Met de slooping van de vesting Soerabaja, voor zoo ver deze aan het civiel bestuur was overgegeven, werd geleidelijk voortgegaan. Het voornemen om den verboden kring van de citadel Prins Hendrik in vredestijd vrij te maken, is om de hooge kosten opgegeven. Het plan tot verdediging van de oorlogshaven Soerabaja was bij het de partement van oorlog in overweging. Door het optreden van een nieuwen commandant en van een nieu wen eerstaanwezenden genie-officier in de 2de militaire afdeeling op Java werden de definitive plannen voor de strandverdediging van Saina- rang nog niet voltooid. Aan de batterij op de landtong te Tjilatjap werd, voor zoo veel de beschikbare middelen toelieten, doorgewerkt. In Februari 1873 is door de Indische Regering de uitvoering gelast van eenige bomvrije werken, enz. aan het noorderfront der batterij, waarvoor over dat jaar beschikbaar is gesteld f 110 000, zijnde circa Vs der geraamde kosten. Op een gelijk bedrag, maar met eene gewijzigde bestemming, wordt ook gerekend bij de ontwerp-begrooting voor 1874). De overwegingen hier te lande omtrent de verdedigingswerken van Tjilatjap hebben namelijk zeer onlangs doen besluiten tot het maken van een afgerond geheel aan de bestaande versterkingen, doch op minder kapitalen voet dan waarop men begonnen is. Men zal zich bepalen tot het op de meest eenvoudige wijze sluiten der keel van de ten deele voltooide kustbatterij op de landtong en het bomvrije logies tot het hoogst noodige beperken. Daarvoor wordt gerekend op eene uitgaaf van vijf ton. Rekent men voor de aan de overzijde (op Noesa Kambangan)

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 46