armoede geleden; evenals vroeger zijn hunne inkomsten verre be neden die van andere landsdienaren van ongeveer gelijke conditie evenals vroeger wordt hun niet toegekend het loon, waarop hunne aan Vaderland en Koning bewezen en dagelijks te bewijzen diensten aanspraak geven. In de tweede kamer der Staten-Generaal noemden de heer Rutgers van Rozenburg, en, ondanks de bestrijding des Ministers, met hem niet minder dan een en twintig ledendie voor zijn amendement tot aanvulling tot f 625.000 van den verhoogings-post stemden, de regeling der inkomsten, voor zooveel betreft de subalterne officie ren, half werk: //Het is eene Indische kwaal", zeide hij, //gelijk er zoovele spe ciale Indische kwalen zijn, om in militaire zaken alles ten halve te doen; de geschiedenis dier zaken, maar vooral van de tractementen der officieren, dragen van die hebbelijkheid maar al te zeer de spo ren En de heer Rutgers van Rozenburg heeft daarin groot gelijk, al leen met dit verschil, dat de uitdrukking juister ware geweest, indien hij gezegd haddat het eene speciale kwaal van het Ministerie van Koloniën is, om in Indische militaire zaken alles ten halve te doen. Het is een vreemd verschijnsel, dat het opperbestuur over het al gemeen zoo weinig let op de adviezen der legerkommandanten. De voorstellen van dezen worden, soms bij de Algemeene Secretarie, maar in den regel bij het Ministerie van Koloniën, besnoeid, uit hun ver band gerukt en wat men noemt //omgewerkt"soms worden zij zelfs niet afgewacht. Van anderen verneemt men niets. Altijd weet men het te "s Gravenhage beter dan de persoondie feitelijk de verant woordelijkheid dragen moet. Dit verschijnsel wijst op een organiek gebrek in de Indische staats-iustellingenhet maakt de stelling der chefs onhoudbaar, en de zaken gaan er niet beter door. De desorganisatie van het Departement vaii Oorlog door den Mi nister De Waal, waarop deze zelf binnen het jaar terug moest ko men omdat zij unuitvoerbaar was; de afschaffing van de artillerie- en genie-toelagen, de afschaffing van de toelagen der militaire schrij vers op welke laatste afschaffing men, in bedekten vorm, door veranderde organisatie, toekenning van kavallerie-soldij enz., ook al 463

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 472