40 vereischte werken op gelijk bedrag, dan zal met de geheele voltooiing van hetgeen noodig wordt geacht om Tjilatjap tot eene versterkte vluchthaven voor oorlogs- en koopvaardijschepen te maken, in 't geheel nog eene uitgaaf van f 1 millioen zijn gemoeid. De strandbatterijen te Padang werden gesloopt. De hygiënische verbeteringen aan gebouwen werden, volgens de in 1871 aangenomen regelen, waar noodig, voortgezet. Ten behoeve van de gewone legervoorziening werd aan eenige nieuwe werken voortgearbeid of werden andere onderhanden genomen. De beschikbare fondsen lieten echter niet toe, de ontworpen plannen alle ten uitvoer te brengen. Aan hetin 't vorig verslag besproken beginsel, om de troepen zooveel mogelijk te legeren iu gezonde plaatsen binnen 's lands, kou om die reden mede nog geen begin van uitvoering worden gegeven. Herhaalde en hevige schokken van aardbeving werden in de maand October 1872 te Ambarawa en in de vesting Willem I waargenomen. Hetzelfde verschijnsel deed zich, hoewel in veel mindere mate, te Banjoebiroe voor, terwijl ook te Salatiga enkele schokken werden ge voeld. Uit voorzorg werden de troepen, die binnen de vesting Wil lem I garnizoen houden, tijdelijk in daartoe opgeslagen bamboezen loodsen gehuisvest, terwijl ook het garnizoen van Banjoebiroe één nacht bivouakkeerde, doch weder de kazernes betrok, toen het bleek, dat de aardbeving aldaar geen noemenswaardige schade had aangericht. De troepen van Willem I bleven een geruimen tijd in de bamboezen loodsen gehuisvest en betrokken later gedeeltelijk de localen van den beganen grond. De verdiepingslocalen, hoewel weinig beschadigd, zullen eerst weder worden betrokken, wanneer zulks met genoegzame veiligheid kan geschieden. Putboringen. Van Nortonsche pijpwelboringen wordt door het de partement van oorlog, ter voorziening der verschillende garnizoenen van drinkwater, zooveel mogelijk partij getrokken. De door het mijnwezen uitgevoerde artesische putboring iu het militair kampement te Weltevreden, slaagde uitmuntend en zal veel kunnen bijbrengen tot het wegnemen van de hygiénische gebreken, die genoemd kampement nog aankleven. Veldtelegraphen. Door het Indisch Bestuur is in 't laatst van 1872 het noodige aangevraagd voor een completen veldtelegraaph. Omstreeks medio 1873 waren de verschillende daartoe gevorderde behoeften voor

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 47