41 uitzending bijna gereed. Een reglement op de bediening van den veldtelegraaph enz. werd intusschen reeds uitgezonden. Voor toepassing in Indie is ook dienstbaar gesteld een door den majoor-ingenieur Kromhout uitgedacht eenvoudig stelsel voor optische telegraphie, waarmede in de laatste maanden hier te lande proeven zijn genomen, die door een tweetal officieren der Indische genie zijn bijgewoond, zoomede door een paar onderofficieren, die reeds spoedig genoegzame vaardigheid in het seinen hebben opgedaan. Een seinre- gister met handleiding was onder ultimo Juni jl. ter perse. Topographiscke dienst. Deze dienst, die een onderdeel uitmaakt van het departement van oorlog, en wei van de 4de afdeeling //Wapen der genie", is samengesteld uit: 1». een bureau, waarbij het geheele teekenpersoneel (34 personen) is te werk gesteld; 2°. zes opnemings brigades, elk bestaande uit 2 officieren, waarvan één als brigade-chef en één voor de tertiaire triangulatie, wegmetingen enz., benevens 12 mindere militairen als opnemers; 3°. een lithographisch etablissement; 4o. een photographisch atelier en 5°. een instrumentmakerswinkel, de drie laatste inrichtingen alle rechtstreeks behoorende bij het bureau te Batavia. Behalve met de technische en administrative controle over het werk der brigades, is het topographisch bureau belast met het vervaardigen van net-kopijen der door die brigades afgeleverde brouillon-kaarten, waarvoor in den laatsten tijd als regel de schaal van 1: 10 000 is verkleind tot 1 20 000 en het uit die gegevens samenstellen der algemeeue, met arceringen en kleuren bewerkte, overzichts-, zoo genaamde residentie-kaarten op de schaal van 1100 000. Voorts heeft het genoemde bureau te bewerken de gegevens die door den geographischen dienst ten behoeve der topographische opneming worden verstrekt, bestaande in opgavena. van de geographische lengte en breedte (eerstgenoemde ten opzichte van den meridiaan, gaande over de tijdklep van Batavia) der geographisch bepaalde primaire en secundaire punten b. van de azimuths en afstanden der punten, zijnde een onder linge afstand van 40 000 meters tusschen bedoelde punten als uiterste grens aangenomen, en c. van de hoogte dier punten boven het opper vlak der zee. De brigade-chefs zijn, behalve met de eigenlijke opneming en kaar- Tot laatstbedoelde schaal werden toch reeds vroeger de brouillons gereduceerd, hetzij bij de photo- of photo-autographische reproductie der net-kopijen, hetzij reeds dadelijk bij de vervaardiging dier kopijen zeiven.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 48