tering, nog belast inet het samenstellen van eene topographische be schrijving en van een afstandswijzer met schetskaart van elke residentie waar hunne brigade werkzaam is. Ten einde, in afwachting van de in Nederland plaats hebbende chromo-1 ithographische reproductie der overzichtskaarten, de militaire en civile autoriteiten reeds terstond in 't bezit te stellen van de nieuwste topographische kaarten hunner gewesten, wordt sedert eenigen tijd bij het topographisch bureau te Batavia, zoodra al de detailbladen der opneming van een gewest zijn ingekomen, behalve het ter litho- graphische reproductie bestemde gearceerde en gekleurde exemplaar, ook een geheel in Oost-Tndischen inkt bewerkt en gewasschen exem plaar der overzichtskaart samengesteld, bestemd om door middel der photographie te worden gereproduceerd. Dusdanige gephotographeerde residentiekaarten, blijkens Indisch Staatsblad 1872, no. 35, ook voor het publiek verkrijgbaar, zijn reeds vervaardigd van Krawang, Tagal, Japara, Pekalongan, Soerakarta en Samarang, terwijl die van Madioen wellicht nog voor het eind van 1873 zal gereed komen. Chromo- lithographische residentiekaarten zijn gereed, behalve van de in de laatste plaats genoemde gewesten Pekalongan, Soerakarta en Samarang, ook van Bagelen, Banjoemas, Kadoe en Djokjokarta, terwijl de kaarten die nog in bewerking zijn, betreffen Cheribon en de drie in de eerste plaats genoemde residentien, namelijk Krawang, Tagal en Japara. De voltooiing daarvan is ten deele afhankelijk van het inkomen der verklaringen nopens het al dan niet ontdekken van mis stellingen door de statistieke opneming, die zich in Cheribon en Ja para nog met heropmetingen bezig houdt en in Krawang zelfs nog een aanvang moet uemen. Van deze laatste residentie zal in Ne derland niet enkel de reproductie maar ook de samenstelling zelve der overzichtskaart plaats hebben, eene proef die gebleken is geen be zwaar op te leveren en uit het oogpunt eener wenschelijk gebleken verdeeling van werkzaamheden bij den hier bedoelden topographischen arbeid alle aanbeveling verdient. Van de 22 residentien op Java blijven, na de vorengenoemde 12, die allen reeds topographisch zijn opgenomen, door het militair per soneel nog op te nemen Batavia, Preanger regentschappen, Rembang, Soerabaja en Kediri, benevens Bantam, Pasoeroean, Probolinggo, Be- zoeki en Banjoewangi. In de vijf eerstgenoemde dezer gewesten zijn reeds opnemingsbrigades te werk gesteld, namelijk in Rembang sedert 't laatst van 186S, in Batavia sedert medio 1869, in Kediri sedert t laatst van 1869, in Soerabaja sedert medio 1871, en in de Pre- 42

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 49