492 Zonder zich te houden aan de letter der ministerieele opdracht, zou de kommissie, met eene ruimere opvatting van den wil des minis ters, beter gehandeld hebben; en de meer uitgebreide beteekenis, die men aan - de gestelde opdracht kon en mocht geven, was aanwezig. Im mers, een algemeen plan van organisatie der Indische brigade, door den minister van koloniën ontworpen, werd der kommissie medege deeld, ten einde haar in groote trekken te doen zien wat door de regeering beoogd werd; met nadruk werd haar te kennen gegeven, dat zij zich aan dat plan niet behoefde te houden en dat het ont wikkelen van eigen denkbeelden op prijs zou worden gesteld. Door eene negatieve waarde aan hare organisatieplannen te geven, zou de kommissie hebben doen uitkomen de onmogelijkheid of niet-wen- schelijkheid der oprichting van eene Indische brigade. De heer Fran sen van de Putte is een te verlicht en weinig verlegen man om bijaldien hij de gegrondheid der beschouwingen van de kommissie had ingezien naar aanleiding hiervan, als minister van koloniën achterwege te blijven in het doen van een voorstel tot intrekking der wet van 17 Juni 1873. Die wet had voor de kommissie moeten zijn een stok, dien zij vast kon houden, maar niet vast moest houdeneene kleine opmerking voor allen, die zich angstvallig en krampachtig aan bepalingen binden. Yoor hen, die, onverminderd mijne beschouwingen over de wijze, waarop de kommissie heeft vermeend zich van hare taak te moeten kwijten, toch waarde hechten aan haar rapport, geef ik daarvan hier onder een résumé. Yoor de beantwoording der vraag: in welke behoefte moet de In dische brigade naar de zienswijze der regeering voorzien, moesten door de kommissie, behalve het organisatie-plan van den minister van koloniën, de wet van 17 Juni 1873 en de daarover tusschen de regeering en de volksvertegenwoordiging gewisselde stukken en ge voerde debatten worden geraadpleegd. Na die raadpleging kon haar antwoord niet twijfelachtig meer zijn. Tot dusverre werd in de aanvulling van het Europeesch element van het Indische leger door middel van het koloniaal-werfdepot te Harderwijk voorzien. Na er gekleed, gehuisvest en min of meer geoefend te zijn gewordengaan de aangeworven militairen, op on bepaalde tijden, bij detachementen naar Indië, om na aankomst, over de verschillende garnizoenen verdeeld, de plaatsen aan te vullen der ontslagen of overleden Europeesche militairen.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 501