selijk aangekocht ten behoêve van de expeditionaire troepen, uitne mend had voldaan, en niet duurder bleek te zijn dan het geconser veerde vleesch (preserved meat). Hoewel in 1872. het Liebig's vleesch-extract onder de voedings middelen van het leger werd opgenomen, besloot het legerbestuur, ten gevolge van sedert ontvangen ongunstige rapporten, 11a verbruik van den aanwezigen voorraad met de verstrekking van dit extract op te houden. Door herhaalde scheikundige onderzoekingen en verdere proefnemingen was toch het bewijs geleverd, dat het Liebig's vleesch-extract als voe dingsmiddel nagenoeg geene waarde bezit en niet uitsluitend als sur rogaat voor dierlijk voedsel kan worden gebezigd; hoogstens kan het geschikt worden geacht als opwekkend en smaakverbeterend middel. Benoodigdheden voor het leger. Dij meerdere expeditien was de wen- schelijkheid gebleken, om den soldaat te velde te voorzien van een broodzak, bestemd tot het medenemeu van vivres voor eenige dagen, ten einde daardoor den belemmerenden nasleep van koelies bij pa trouilles, verkenningen, enz. te verminderen. In October 1872 werd dien ten gevolge bepaald, dat voortaan aan elk te velde trekkend min der militair een broodzak in gebruik zal worden gegeven. In April 1872 werd machtiging gegeven om het. voor het leger benoodigde leder uit Australië te ontbieden. Sedert zijn twee partijen van dat leder ontvangen, hetwelk bij het militair huis van arrest te Samarang tot schoenen is verwerkt die in beproeving zijn gegeven. Op grond van de goede uitkomsten, ook wat de besparing van werkloon betreft, die de ingebruikstelling van naaimachines voor klee- der- en schoenmakerswerk bij deze inrichting oplevert, zal het aantal dier werktuigen, door de uitzending in de eerste maanden van 1873 van 11 en 5 stuks, vermeerderd worden. Roode Kruis. Het te Batavia gevestigde centraal comité voor Nederlandsch Indie van de vereeniging het Roode Kruis, gaf bij ver nieuwing zoowel bij de expeditien naar Deli (Sumatra) en Balangnipa (Celebes) als bij die naar Atjeh, herhaaldelijk overtuigende bewijzen van warme belangstelling in het lot van den Nederlandsch-Indischen krijgsman te velde; eene belangstelling, die door het geheele leger dankbaar wordt gewaardeerd. Ten gevolge van de rapporten over de praktische waarde van de artikelen, door de vereeniging toegezonden, ontving het centraal co mité van het legerbestuur een opgave der artikelen die voor den sol- 4.4

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 51