45 daat te velde het meest doelmatig en aangenaam zijn. Naar deze opgave heeft het comité zich bij latere verzendingen met de meeste welwillendheid geregeld. Tot ruime hulp der zieken en gewonden bij laatstgenoemde expe ditie zag het Indische centraal-comité zich onder andere in staat ge steld door de beschikbaarstelling langs telegraphischen weg (April 1873) van belangrijke sommen door de Nederlandsche vereeniging, onder andere van f 25 000 door het hoofdcomité en van f 10 000 door de afdeeling Rotterdam. Bovendien werden onderscheidene collis goederen tot hulp en verkwikking onzer strijders en tot verzachteng van hun lot door het hoofdcomité en de afdeeling Amsterdam per stoomschip naar Batavia en Padang uitgezonden. Militair strafrecht en militaire rechtspraak. Het recht, aan mi litairen gegeven om zich over vermeende onrechtvaardige disciplinaire straffen bij eene hoogere autoriteit of zelfs bij den rechter te bekla gen, geregeld bij de art. 15, 16 17 en 18 der Rechtspleging bij de landmacht, levert in Indië iu de toepassing bezwaren op, uithoofde van het groot verschil in opvatting, waartoe de redactie dier artikelen zoowel bij de opvolgende legerkommandanten als bij het Hoog Militair gerechtshof aanleiding gaf, en waarvan eene aanzienlijke vermeerde ring van het aantal reclamezaken het gevolg was. Om hieraan, ook in het belang eener goede krijgstucht, te gemoet te komen, is een koninklijk besluit ontworpen, strekkende voorna melijk om, met beperking van het recht van reclame, het gebruik daarvan beter te regelen en de daaromtrent in sommige opzichten bestaande onzekerheid te doen ophouden. Ter wegneming van de opvatting, ook door het Hoog Militair Gerechtshof bij meerdere uitspraken gehuldigd, dat plaatsing in de tweede klasse van militaire discipline of in eenigen militairen strafcursus als eene disciplinaire straf moest worden aangemerkt, is bij het ont werp tevens voorgesteld eene wijziging van art. 31 van het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, ten einde uit te maken, dat bedoelde plaatsing is een administrative maatregel, waartegen geen klacht kan worden ingebracht. Huwelijken. Omtrent het denkbeeld, om de bepalingen op de huwelijken van officieren in dier voege te wijzigen, dat deze geene vergunning meer behoeven tot het aangaan van een huwelijk, is in December 1872 het gevoelen van den Gouverneur-Generaal gevraagd.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 52