528 Buclg et. In 1871 was het budget voor al de cadetten-inrichtingen in Pruisen Thalers. Groschen. Kr. Staatssubsidie. 237794 17 0 Opbrengsten 296580 I 9 Totaal ink. 534374 18 9 Uitgaven Personeel 185190 15 0 Materieel 349184 3 9 Totaal uitg. 534374 18 9. Af deelingen. Het cadetten-korps is verdeeld in zeven inrichtin gen zes provinciale en eene te Berlijn. De inrichtingen voor cadetten in de provinciën zijn slechts voor- bereidings-scholen tot die te Berlijnzij brengen hare kweekelingen in de studiën niet verder dan de derde klasse, en nog zou men door dit woord niet moeten verstaandat zij wetenwat de derde klasse van onze lyceeën leert. De programma's, te Berlijn door de com missie voor de militaire studiën openbaar gemaakt, assimileeren de derde klasse der cadetten-huizen aan de derde klasse der Real-Schu- len. De Real-Schulen nu geven, gelijk men weet, bijna geen on derricht in het Latijn, ter nauwernood wat noodig is om de etymo logie of afleiding der nieuwere woorden eenigszins te kennen, en het Grieksch komt in het geheel niet voor in de tabel der lessenhet zijn vakscholen, waar men een zeer ruim aandeel toekent aan de levende talen en toegepaste wetenschappen. Dezelfde, eenigszins bekrompene, geenszins verhevene, maar daarentegen zeer praktische geest heerschfc in al de cadetten-huizendaarvan is het gevolg (zie het opstel in het Militair Tijdschrift over de school van Saint-Cyr)dat de over- groote meerderheid der Pruisische officieren, zeer bevoegde speciali teiten in hun beroep, zeer verre beneden de Pransche staat, wat men ook zeggen mogein alleswat de algemeene aankweeking van den geest betreft, en dat hunne gesprekken, als men buiten hun sfeer gaat, de onbeduidendste ter wereld zijn.''(De schrijver zal toch niet willen bewerendat de infanterie-officieren zijner natie zoo breed ont wikkeld zijn. In het begin van 1860 kwam er een schip met 1000 Pransche soldaten op de reede van Batavia. Ik leerde de officieren 5L OO

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 537