532 van eene reeks lessen over den //dienst", en de professor, die de meeste liefhebberij heeft voor letterkundeis verplicht eenige voor drachten te houden over den //militairen stijl." Benevens dit personeel van professoren-titulair telt elke school 6 luitenants, belast met het toezicht, het onderricht in het paardrij den, het schermen en de gymnastiek. Het zijn adjuncten, die door de praktische oefeningen de geheel theoretische les van den titularis aanvullen. Onder deze 6 luitenants wil het reglement, dat er ter minsten 2 van de kavallerie zijn en een, die uit de centrale school voor gymnastiek is voortgekomen. De leerlingen. Al, wie naar den rang van officier dingt, moet den cursus eener militaire school gevolgd hebbendit is eene voorwaarde sine qua, non. Ik vergis mij, men verleent soms eene vrijstelling aan de jongelingen, die gedurende 3 jaren den cursus eener universiteit gevolgd en voldoende getuigenissen omtrent hunne studiën verwor ven hebben. Men kan eerst op de school komen na 5 of 6 maanden werke- lijken dienst, en voorzien van een brevet, inhoudende, dat men //goed soldaat" is Is het noodig, het groote nut dezer bepaling en de gevolgen, die er uit voortvloeien, te doen uitkomen? Wij vergenoegen ons met de twee weldadigste aan te wijzen: vooreerst telt de school geen lief hebberswie de roeping niet heeft, weerstaat de proef van een half jaar niet; ten andere, ontslagen van de zorg soldaten te vormen, kan de school gemoedelijk de studie-programma's volvoeren, die ik hier boven omschreven heb. Duur der studiën. Het verblijf aan de school duurt 10 maanden (van den lstei1 October tot den laatsten Juli) en wordt verdeeld in twee zeer ongelijke termijnenden eerstengeheel theoretischloo- pende van October tot half Juni; den anderen, die slechts 6 weken duurt, geheel uit oefeningen en toepassingen bestaande. De leerlingen wordenin plaats van bijeengehoopt te zijn in klassen van 280, ja zelfs van 300, gelijk in zekere school, die het niet noodig ia te noemen, gesplitst in afdeelingen van ten hoogste dertig. Afloop der studiën. Op het eind van elk kwartaal schrijven de verschillende hoogleeraren van de school in het boekje van den leer ling de nooten, die hij heeft behaald. Op het eind van het jaar ko men de hoogleeraren in eene algemeene vergadering bijeen, en ver klaren, volgens de driemaandelij ksche nooten, of de leerling al dan

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 541