536 4. De noodzakelijkheid kan nimmer rechtvaardigenhetzij het verraad jegens den vijand, hetzij het buiten de wet stellen, hetzij het gebruik van geweld en wreedheid. 5. In geval de vijand de in deze konventie omschreven wetten en usantiën van den oorlog niet mocht naleven, kan de tegenpartij zijne toevlucht nemen tot represailles, maar uitsluitend als een on vermijdelijk kwaad en zonder de plichten der menschheid uit het oog te verliezen. B. Van de wederzij dsche verplichtingen der oorlogvoe rende partijen. Hoofdstuk I. Van het militair gezag in 's vijands land. 1. De militaire bezetting van een gedeelte van het vijandelijk land schorst van rechtswege het gezag van de wettige overheid aldaar en vestigt dat van de militaire macht van den overheerschenden staat. 2. De vijand, die een gedeelte van zijn eigen land nog in bezit heeft, kan, volgens de eischen van den oorlog en in het algemeen belang, naar willekeur de in vredestijd aldaar geldende wetten hand haven, wijzigen of geheel opheffen. 3. Volgens het oorlogsrecht kan de opperbevelhebber van het be zettingsleger de onderwijzers en ambtenaren van politie en justitie noodzaken hunne funktiën, onder zijn opzicht en toezicht, te blijven uitoefenen. 4. Het militair gezag kan van de plaatselijke ambtenaren den eed of de gelofte vorderendat zij de hun gedurende der duur der bezetting opgelegde plichten zullen vervullen. Het kan hen, bij weigering, ontslaan en bij ontrouw aan dezen eed of die gelofte te recht stellen. 5. Het bezettingsleger heeft het recht, ten eigenen bate van de bewoners des lands alle belastingen, heffingen en rechten te innen, die door de wettige regeering zijn ingevoerd. 6. Het heeft het recht, bezit te nemen van alle der vijandelijke regeering toebehoorende gelden, wapenmagazijnen, transportmiddelen, magazijnen, voorraad en ammunitie, en in het algemeen van alle aan die regeering toebehoorende en voor den oorlog van dienst zijnde voorwerpen. 7. Ook het recht van gebruik en genot van de openbare gebou wen, vaste goederen, bosschen en landbouwondernemingen, die aan

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 545