537 den vijand toebehooren en in het bezette land gelegen zijn, gaat op het bezettingsleger over. 8. De eigendom van kerkgebouweninstellingen van liefdadigheid en onderwijs, en van alle inrichtingen in het belang van de weten schappen, kunsten en weldadigheid kan niet op het bezettingsleger overgaan. Elke roof of moedwillige beschadiging aan dergelijke instel lingen, gedenkteekenen, kunstwerken of wetenschappelijke verzamelingen toegebracht, moet door de bevoegde macht vervolgd worden. Hoofdstuk II. Definitie tan de oorlogvoerende partij. Over strijders en niet-strijders. 1. De rechten van de oorlogvoerende partij komen niet uitslui tend toe aan het leger, maar ook aan de militietroepen (schutte rijen, gewapende burgerwacht, landstorm enz.) en de vrijwilliger- korpsen; mits onder de volgende voorwaarden a. dat deze, gekommandeerd wordende door iemand die de verant woordelijkheid der handelingen zijner ondergeschikten aanvaardt, tegelijkertijd onderworpen zijn aan de bevelen van den algemeenen opperbevelhebber 1. dat zij voorzien zijn van uiterlijke teekenen, op een afstand te herkennen, c. dat zij zichtbare wapenen dragen d. dat zij de wetten, gebruiken en verplichtingen van den oorlog in acht nemen. Gewapende bendenaan deze voorwaarden niet beantwoordende, mis sen de rechten van oorlogvoerende partijzij worden niet beschouwd als regelmatige vijanden en worden te recht gesteld bij gevangen neming. 2. De gewapende macht der oorlogvoerende mogendheden 'bestaat uit strijdenden en niet-strijdenden. De eerstgenoemden nemen een dadelijk en werkdadig deel aan de krijgsoperatiënde laatstgenoem den, ofschoon een deel uitmakende van het leger, behooren tot verschillende takken van het legerbeheer, zooals: geestelijken, de geneeskundige dienst, intendance, militaire justitie, enz., of wel zij zijn slechts tijdelijk aan het leger toegevoegd (post- en telegraaf- beambten, enz.). Bij gevangenneming door den vijand worden aan de eerstgemelden de rechten van krijgsgevangenen toegekend; ter wijl de geneeskundigen bovendien de rechten der neutraliteit genieten

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 546