47 een zeer overwegende rol spelen moet. Eveneens wordt bewezen, dat elk gevecht eene verdere strekking behoort te hebben dan alleen de ver nietiging der strijdkrachten des vijauds; nevens dit bijzonder oogmerk moet ook steeds het algemeen doel des oorlogs in het oog gehouden worden. In de tweede afdeeling wordt de werking der verschillende wapens onder de tegenwoordige omstandigheden besproken, hunne handelingen ten opzichte van elkander, de invloed van het zedelijk element en de beteekenis van het terrein. De infanterie wordt terecht het hoof'dwapen genoemd de nauw keurige kennis van hare taktiek is een der eerste eischen van het krijgswezenzegt de schrijver. Als taktische eenheid noemt hijin tegenstelling met de thans meestal heerschende meening, doch onder aanvoering van goede redenenhet bataillonhij erkent de formatie in kompagnies-kolonnes als de doelmatigste en aan alle eischen de meest voldoende. Als normaalvorm voor het gevecht plaatse men twee kompagniën in de eerste, de tweede andere (het bataillon vier kom- pagniën tellende) in de tweede linie. Het massa-vuur mag niet op verren afstand geopend worden; de nadering tot den vijand vinde in de eerste linie niet gesloten, maar //en tirailleur" plaats. Daardoor ontstaat de noodzakelijkheid, om de troep aan een zeer snel en geregeld verzamelen te gewennen. Voor marsehen worden de voordeelen van den kolonne- vorm boven dien met verdubbelde rotten duidelijk aangetoond. De kavallerie heeft voornamelijk ten doel, den verkennings- en vei ligheidsdienst; zij vecht alleen in de tweede linie, en juist daardoor moeten aan den kavallerie-officier hoogere eischen worden gesteld. Slechts zelden heeft de kavallerie een zelfstandig doelzij treedt in den regel ter ondersteuning op. De strijd van kavallerie te voet soms noodig, maar over 't algemeen is zij weinig aan te bevelen. De vraag bij de artillerie //gladziels- of getrokken geschut"? is thans bepaaldelijk ten gunste van het laatstgenoemde opgelost. Dok de artillerie, zegt de schrijver, zal moeten erkennen, dat zij in 1870 nergens alleen beslissende gevolgen heeft bereiktzij moet steeds alles doen voor en in verband met de infanterie. De eerste eischen van dit wapen zijn: zuinigheid in munitieverbruik, innig verband met de andere wapens, geconcentreerde vuuruitwerking en vaardigheid in het uitvoeren der manoeuvres. Wat betreft het wapen der genie, wijst de schrijver op zijn om vangrijken taak op het slagveldzooals o. a. bij Gravelotte en bij de insluitingen van Metz en Parijs. De genie is een belangrijke factor

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 54