54.1 9. Krijgsgevangenen, die tijdens hunne gevangenschap eenig mis drijf hebben gepleegd, kunnen terecht gesteld en gestraft worden. 10. Elke samenspanning van krijgsgevangenen tot ontvluchting en elk verzet tegen de overheid van de plaats, waar zij geïnterneerd zijn, wordt volgens de krijgswet gestraft. 11. Elk krijgsgevangene is op zijn eerewoord verplicht zijn rang kenbaar te maken; doet hij dit niet, dan kan hem het genot van de aan krijgsgevangenen toegekende rechten voor een gedeelte worden ontzegd. 12. De uitwisseling van krijgsgevangenen hangt geheel af van den wil der oorlogvoerende partijenwelke gemeenschappelijk de voor waarden daarvoor regelen. 13. Indien de wetten van hun land daartoe de vrijheid geven, kan aan de krijgsgevangenen de vrijheid op hunne eerewoord-ver- panding worden gelatenin dit geval moeten zijonder verbeurte hunner persoonlijke eer, alle verplichtingen met eerlijkheid naleven, die zij zoowel tegenover hunne eigene regeering als tegenover den vijand op zich hebben genomen. 14.. Een krijgsgevangene kan nimmer gedwongen worden tot het verpanden van zijn eerewoord; evenzoo kan eene oorlogvoerende partij niet worden verplicht, krijgsgevangenen in vrijheid te stellen op het verpanden van hun eerewoord. 15. Ieder, tegen verpanding van zijn eerewoord, in vrijheid ge steld krijgsgevangene, die op nieuw gevangen genomen wordt met de wapenen in de hand tegen de regeering, welke hem de vrijheid gaf, verbeurt de rechten van krijgsgevangenschap en wordt voor den krijgs raad te recht gesteld. Hoofdstuk VIII. Oyer niet-strijdenden en gekwetsten. 1. De geestelijken, geneeskundigen, militaire apothekers en hulp chirurgijns, die de gekwetsten op het slagveld bijstaan, evenals het gansche bedienings-personeel der militaire hospitalen en veld-am- bulances, kunnen niet krijgsgevangen worden gemaakt. Zij genieten de rechten der neutraliteit, wanneer zij geen werkdadig aandeel aan de krijgsoperatiën nemen. 2. De zieken of gekwetsten, die in 's vijands handen vallenwor den als krijgsgevangenen beschouwd en behandeld op den voetbe paald bij de konventie van Geneve en in de volgende artikelen. 3. De neutraliteit der hospitalen en ambulances vervalt, zoodra

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 550