54.5 2. Bij het sluiten van een wapenstilstand zal duidelijk worden bepaald, wat elke partij zal mogen doen en moeten laten. 3. Een wapenstilstand kan algemeen of plaatselijk zijn. De eerste doet de krijgsoperatiën tusschen de partijen overal staken, de tweede slechts tusschen bepaalde gedeelten der oorlogvoerende legers of binnen een zekeren kring, bij de overeenkomst omschreven. 4. Een wapenstilstand gaat in terstond nadat hij gesloten is. Zoodra de bevoegde autoriteiten daarvan kennis hebbenworden de vijandelijkheden gestaakt. 5. De regeling der voorwaarden van gemeenschap tusschen de bevolking van bezette landstreken hangt af van de kontraheerende partijen. Wordt hieromtrent niets bepaald in de overeenkomst, dan wordt de staat van oorlog als gehandhaafd aangemerkt. 6. Indien eene der beide partijen de voorwaardenwaaronder de wapenstilstand gesloten is, schenden mocht, is de andere partij niet langer verplicht, dien in acht te nemen, en kunnen de vijande lijkheden terstond worden hervat. 7. Schending van die voorwaarden door bijzondere personenop eigen gezag, geeft alleen het recht om de terechtstelling dezer per sonen en vergoeding voor de door hen toegebrachte schade te eischen. E. Over de represailles. 1. De represailles worden alleen toegelaten in uiterste gevallen en, zooveel mogelijk, met inachtneming van de wetten der mensche- lijkheid, voor het geval dat het boven allen twijfel mocht zijn uit gemaakt, dat de vijand de wetten en gebruiken van den oorlog geschonden en door het volkenrecht veroordeelde middelen gebezigd heeft. 2. De keuze der middelen en de uitgestrektheid der represailles moeten evenredig zijn aan de door den vijand gepleegde rechtsschennis. Te strenge represailles zijn in strijd met de regelen van het vol kenrecht. 3. De represailles mogen alleen plaats hebben op last van den opper bevelhebber, die den aard en den duur er van bepaalt.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 554