554 schoeit op de leest van dat der oude Grieken. Immers, wij weten dat er in de velden van Marathon 200,007 Perzen in het stof beten terwijl slechts 213 Hellenen licht werden gekwetst. Het is waar, wij ontleenen dat bericht aan de Grieken zeivenmaar wie zal d( nagedachtenis van dat edele, geachte volk willen bezwalken door der laster, dat een Griek ooit loog? Mijnheer de Voorzitter! ik hel gezegd." //De dag der interpellatie zal nader worden bepaald." Men meene nu niet, dat ik het regeerstelsel van Lodewijk XI"V zonder beperking aanbeveel. Ieder mensch heeft onvervreemdbare rechten en vrijheden. Het ii de plicht van een' volksvertegenwoordiger, voor de handhaving daar van door 's Lands gouvernement of bestuur te waken. Maar juist di( plicht wordt te veel verwaarloosden daarentegen bemoeiën de heerer afgevaardigden zich liever met de administratie of het beheerwaar mede zij niets te maken hebben. Zoo Bismarck voor die bemoeizuchi het hoofd had gebogenzouden wij geen Sadowa en Sedan hebben beleefd. Al va, Parma, Condé, Turenne, Luxembourg, Catinat, Vil- lars, Vauban, MontecuculliEugenius, Coehoornde generaals var Erederik den Groote, de maarschalken van Napoleon I werden niet benoemd door een partij-minister //Volksvertegenwoordigers" zegt een Britsch denker terecht //zijn slechts vertegenwoordigers van de gemiddelde domheid des volks." Het is dus dubbel betreurenswaardig, dat zij daaglijks invloed uit oefenen op werkzaamhedenwaarvan zij niets weten. Maar in die .Statenwaar het bestuur onbelemmerd kan handelen behoort het te beantwoorden aan de eischen die de wetenschap stelt Te dikwijls echter is het te zwak voor zijne taak en vergenoegt hel zich met over te nemenelders bestaat. En als dan de persinzon derheid de buitenlandschebeweert, dat alles opperbest is, wrijft hel zich de handen. Een betere toetssteen blijft de natuur. De vraas moet zijnis een maatregel of verordening in overeenstemming met df natuur, den aard van den mensch, met zijne roeping, met zijne te vervullen plichten Natuur en wetenschap zijn één. Er bestaat geene wetenschap, die niet op de natuur, op de waarneming van het be staande berust. Onnatuurlijk is onwetenschappelijken onwetenschap pelijk is eene miskenning, eene overtreding van de natuurwet. Passen wij deze waarheid eens toe op de vorming van den officier. Ik laat in het middenof de staat een' jongeling op staatskosten mag

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 563