555 opleiden tot luitenant. Maar dit aangenomen zijnde, mag de Regee ring toch vorderen, dat hij vooraf algemeene kennis hebben opge daan enzoo daartoe gelegenheid ontbrak behoort zij hem daarin onderwijs te geven, als een onmisbaren grondslag voor latere vorming. Ieder landsdienaar, hetzij burgerlijk of militair, is in de eerste plaats staatsburgerburger der natuurmenscJi. Velen hebben een verkeerd begrip van algemeene kennis. Als een professor in de wiskunde zijn Homerus en Horatius niet vergeten heeft, noemen de kranten hem na zijn dood in hare lofredenen een man van algemeene kennisal was hij evenzeer een vreemdeling in den bouw van het menschelijk lichaamen in de ziel als in de maan. Doorgaans wordt op de scholen voor middelbaar onderwijs de alge meene kennis, die onmisbaar is voor ieder beschaafd menschte weinig gewaardeerden daarentegen de bijzondere kennis te veel ingestampt. Georganiseerde, verteerde kennis wordt niet aangekweekt. Maar het geheugen wordt beballast met onbelangrijke feiten, na men, jaartallen, regels, stellingen, bepalingen, soorten, verscheiden heden, toepassingen, enz. In plaats van b. v. vooral werk te maken van algemeene plantkunde en algemeene dierkunde, pompt men de bijzondere in. In plaats van b. v. te leerenwat de bewoners van het dierenrijk met elkander gemeen hebben, leert men den jongeling wat ze van elkander onderscheidthij kent honderden kapelletjes, torren, enz., bij hunne namen in zijne moedertaal en in het Latijn, om ze even spoedig te vergeten als hij ze geleerd heeft. De eenheid van het Heelal ontgaat hem. De Natuur is geen Linnaeus. Zij kent geene grenzenonderverdeelingenvakjes en hokjes. Deze wer den slechts door menschen uitgedacht om aan menschelijke zwakheid te gemoet te komen. De knaap leert al de bepalingendie op de eerste bladzijden eener handleiding tot de beoefening van de Meetkunst gevonden worden, uit het hoofd, maar hij begrijpt er weinig of niets van. Hij weet de namen van tailooze baaien en rivierenhij weet op hoeveel graden Noorderbreedte Kaap Bojador ligt; hij zal u zeggen, zouder zich te bedenkenhoeveel inwoners Lembergin Galiciëtelt, maar van vergelijkende volkenkunde heeft hij nooit iets geleerdeven min als van het onderscheid der menschenrassen zelfs niet, al behoort hij tot een volk, dat uitgestrekte overzeesche bezittingen heeft. In de zoo belangwekkende physische aardrijksbeschrijving schept hij geen behagen, want hij is reeds tot walgens verzadigd van de politieke aardrijksbeschrijving, die weinig nut sticht.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 564