556 De spraakkunst kent hij op zijn duimpje, alle regels met de uit zonderingen; hij schrijft zonder eene enkele spelfout, maar van ver gelijkende taalkunde heeft hij geen begrip. En de geschiedenis P Ik zal liever het woord laten aan een meei bevoegde. De reeds aangehaalde Engelsche wijsgeer, Herbert Spencer drukt zich in zijn onschatbaar boekje over Education aldus uit: Na gezegd te hebben, dat de jeugd geheel onkundig blijft van df wijze, waarop zij later hare ouderlijke plichten zal hebben te vervul len, gaat hij aldus voort: '/Laat ons nu van de verrichtingen der ouders overgaan tot dit van den burger. Wij hebben hier te onderzoeken, welke kennis een man geschikt maakt voor de vervulling van deze taak. Het kan niet gezegd worden dat de behoefte aan die kennis geheel over het hoofd wordt gezien, want de schoolcursus bevat eenige studiëndie, althans in naam, op staatkundige en maatschappelijke plichten wijzen. Onder deze is de eenige, die eene voorname plaats beslaatde Geschiedenis Maar het onderricht onder dezen naam gegevenis meestal zondei eenige waarde voor de bedoeling der opleiding. Ternauwernood steil een enkel der feitenin onze school-geschiedboeken vermeld (er zeer weinig feitenvervat in de meer uitgewerkte handleidingen voor oudere jongelingen), de ware beginselen van staatkundige handelingen in het licht. De levensschetsen van monarchen leeren ons weinig van de wetenschap der samenleving. Gemeenzaamheid met hofkuipe- rijen, samenzweringen, overweldigingen of dergelijke, en met de per sonen, die er deel aan namen, helpt ons weinig om de oorzaken van deu nationalen vooruitgang helder in te zien. Wij lezen van een twist om de oppermachtdat hij tot een beslissenden veldslag leidde dat zoo en zoo de namen waren van de veldheeren en hunne voor naamste ondergeschikten dat zij ieder zooveel duizend man infante rie en cavalerie hadden en zooveel kanonnen dat zij hunne strijdmacht opstelden in deze en die slagordedat zij manoeuvreerden aanvielen en op de eene of andere manier teruggingendat op dit oogenblik van den dag zulke nederlagen werden geleden en op dat oogenblik zulke voordeelen behaald; dat bij zekere bijzondere beweging een aanvoerder viel, terwijl bij eene andere beweging zeker regiment ge dund werddat na al de wisselende kansen van het gevecht de over winning verbleef aan dit of dat leger, en dat er zooveel gedood eii gekwetst werden aan elke zijde, en zooveel gevangen genomen door de veroveraars.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 565