561 nis van de organische wetenschappen, zonder welke zelfs de beschrij vende sociologie hem weinig baten kan." Tot zoo ver Spencer. Een officier zal zijn leven lang moeten waken voor zijne eigene gezondheid, voor die van eene kompagnievan een bataillon van eene afdeeling, van een geheel leger, en men leert hem niets van physiologieHij zal te doen hebben met duizenden onder geschikten die geacht worden eene ziel te bezittenen hij leert niets van psychologie! Bijna alle handboeken, die hij in zijne jeugd en jongelingsjaren in handen krijgt, zijn vervelend, onnatuurlijk. In plaats van te be ginnen met feiten, met het concrete, gelijk de menschheid begon met spreken, redeneeren, dichten, landmeten enz., en niet met spraak kunsten, handboeken voor logika, Art poétiquefs van Boileauhand leidingen voor meetkunst, enz., beginnen onze leerboeken met bepa lingen, regels, enz. Ik ken eene Handleiding tot beoefening van de krijgskunstdie tot titel moest voeren: Handleiding tot het aanhweeken van onveruoin- nelijken tegenzi7i in de krijgskunst. Ik ken eene even onuitstaanbare Handleiding tot beoefening van de geodesie. Ik ken eene militaire inrichting van onderwijs, waar de artillerieleer niet onderwezen werd op 't bastion bij 't geschut, maar in de leerzaal, door het opdreunen van een boek met dorren tekst, doorsneden en standgezichten. Ik schrijf niet in een maandwerk voor onderwijs en meen dus met het bovenstaande genoeg te hebben gedaan om de aandacht van alle ïnilitaire en burgerlijke onderwijzers in Indië te vestigen op eenige leemten. Laat hen het aangehaalde boekje van Herbert Spencer raad plegen. Laat regeering en legerbestuur het behartigen. Laat het een gids zijn voor hen, die in wetenschappelijke vereenigingen voordrach ten houdenlaat het overwogen worden door hen die op buitenposten gelegenheid hebben den verloren tijd in te halen. Wetenschap, op de natuur berustende, zal u beter in staat stellen te beantwoorden aan uwe roeping als officier en aan uwe nog oneindig schooner roe ping van MENSCH. 28 Augustus, 1874. 11.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 570