564 De van de buitenbezittingen teruggekomen troepen kunnen nu in bataillons worden ingedeeld. En de kompagniëu daarvan onmiddellijk op oorlogssterkte brengende, zouden wij daardoor nog 4 bataillons verkrijgen. Ook de inlandsche kompagniën der veld-bataillons zullen op oorlogsterkte gebracht moeten worden; gedeeltelijk door aanvul ling, gedeeltelijk door rekruteering. Stellen wij dus het totaal op 15000 man. Wij voor ons nu zijn overtuigd, dat deze macht aan infanterie, wat de sterkte betreft, versta ons wel wat de sterkte betreftin verband met de andere wapens «zeer dan voldoende zal zijn om eiken Euro- peeschen vijand met goed gevolg het bezit van Java te betwisten. Wij herhalen, dat wij een goed vertrouwen zouden hebben op die infanterie wat de sterkte betreft, doch wat betreft de samenstelling dier infanterielaat ons daartoe die infanterie een weinig nauw keuriger beschouwenen wij zullen tot een geheel ander resultaat komen dan ons door de cijfers alleen is voorgespiegeld. In de eerste plaats zoude deze infanterie niet op dezelfde wijze bewapend zijn. De 4 bataillons, gevormd uit troepenuit alle deelen van den ar chipel te zamen gebracht, zullen voorzeker al de nadeelen in zich vereenigen, die geheel nieuwe aldus opgerichte bataillons aankle ven.- De geoefendheid der van de buitenbezittingen teruggeroepen troe pen zou ook veel te wenschen overlaten. De veldbataillons, waaraan 30 rekruten per inlandsche kompagnie waren toegevoegd, zouden weinig slagvaardig zijn; doch stellen wij dat, om dit nadeel te voorkomen, deze maatregel niet genomen wordt, dan nog zullen bij de 14 veldbataillons er 2 of 3 zijn, die dien naam in geenen deele verdienen door het groot aantal rekruten dat er steeds bij tegenwoordig is. En behalve moed, dapperheid en zelfverloochening, die zeker niet zouden ontbreken, gelooven wij, dat deze infanterie bijna alle de eigenschappen zou missen, die haar tot eene goede infanterie moeten maken. Wij gelooven dan ook, dat wij ons den toestand niet te donker voorstellen, wanneer wij aannemen dat er hoogstens 10 a 12 geschikte bataillons, ter sterkte van 700 man ieder, te velde zouden gebracht kunnen worden. Dat zou zijn 8 a 9 duizend man.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 573