570 vervalt grootendeels de eigenaardige werkkring van luitenant-adjudant. Wij stellen voor een kapitein-adjudant met eene geheel nieuwen werk kring. Hij is in den regel de oudste kapitein van liet bataillon, belast met het oppertoezicht over het onderwijs, is den kom- mandant behulpzaam in alles wat het kommando van het bataillon betreft en vervangt hem bij afwezigheidbij splitsing van het ba taillon te velde is hij kommandant van het 2e half-bataillonwaar door dus geen kapitein aan zijne kompagnie onttrokken wordt. Luitenant van het onderwijs. Deze is, onder toezicht van den kapitein-adjudant, belast met al wat het onderwijs betreft, zoowel cursus, school als theorie. In garnizoenen met 2 of meer bataillons zouden de onder-officieren, die voor Meester-Cornelis 'worden opgeleid, tot een cursus worden vereenigden de vakken van onderwijs alsdan onder bovenbedoelde luitenants verdeeld kunnen worden; een maatregel, die zeer in het belang van het onderwijs zou zijD. Luitenant voor speciale diensten. In de eerste plaats is deze belast met de wapening en verder met die betrekkingen die nog kunnen voorkomen b. v. in garnizoenen van 1 bataillon of minder zou hij tevens de betrekking van plaatselijk adjudant kunnen waarnemenenz. Sergeant of korporaalgeweermaker. Wij stellen dit voor in het belang der wapeningin aanmerking nemende dat de bataillons-kom- mandant verantwoordelijk is, dat deze steeds in een1 goeden staat verkeert; en in garnizoen en vooral bij een langdurig verblijf te velde is dit hoogst noodzakelijk. Wij bevelen onze kameraden der artillerie aandaartoe eene prak tische licht vervoerbare smidse uit te vinden. 20 Muziekanten. Deze kunnen uit Europeanen en inlanders be staan (wij zullen ze ieder voor de helft berekenen). Hierdoor vervalt het nadeel, dat de muziekkorpsen geformeerd worden ten koste der sterkte van de kompagniën. Per kompagnie 3 luitenants. De onderscheiding in lc en 2e lui tenants wenschen wij te doen vervallen omdat hunne diensten vol komen dezelfde zijn. Dit zou eene wijziging in hunne traktementen ten gevolge moe ten hebben, die op het oogenblik echter niet tot ons onderwerp behoort. Het onderwijs bij het leger is, na praktische vorming, een der voornaamste details van den dienst. Ons onderwerp laat niet toe, hier verder over uit te wijden.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 579