575 Wij hebben dan op Java: 4 brigaden van 4 bataillons sterk10432 man. 1 brigade van 5 bataillons, samengesteld uit: het veldbataillon van Celebes, sterk 652 het Garnz. bataillon van Sum. Oostkust. u W. Afd. van Borneo. Z. en O. Afd. van Borneo, der Molukken. te zamen 4 staven uitmakende 4 bataillons, sterk2600 Staf en 6 komp. 4 3 16 Totaal 14260 Boor vergelijking dezer cijfers met staat B. blijkt van zelve, wat wij ter bezetting der buitenbezittingen wenschen achter te laten. Wij laten de dépots, om ze niet aan hunnen werkkring te onttrek ken, geheel buiten rekening, en hebben nu nog ruim 14 duizend man infanterie op Java. Maar deze infanterie zal nu zijnop dezelfde wijze bewapend. De reservebrigade zal wel 4 bataillons hebben, geheel uit inlandsche kompagniën samengesteld, doch zij zijn, evenals de veld-bataillonsgoed georganiseerdonder aanvoering van hunne eigene officierenen hebben het voordeel van 4 luitenants per kom- pagnie. Rekruten hebben geen invloed op de sterkte, en zijn geen beletsel voor de slagvaardigheid. Zij dit alsnu het antwoord op de door ons gestelde vraag met be trekking tot het le gedeelte van het einddoel van ons leger. Nu wat betreft het 2e gedeelte. Elk bataillon is steeds ter expeditie gereeden behoeft niet tot op oorlogssterkte te worden aangevuldhetwelk thans een groot nadeel is en altijd het uit het verband rukken van andere bataillons ten gevolge heeft. Verder zouden wij het volgende wenschen te bepalen. Gaan 2 of meer bataillons op expeditie, dan worden zij door hun brigade-kommandant aangevoerd. Gaat 1 bataillon op expeditiedan onder de bevelen van zijn kom- mandant. Als regel wordt aangenomen, dat geen kleinere macht dan 1 half- bataillon onder aanvoering van den majoor of den kapitein-adjudant van dat bataillon, op expeditie wordt gezonden. Slechts bij uitzon-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 584